Продажбите на жилища с ръст от 22% през 2011 г.

01.03.2012 | 08:00
по статията работи: Ралица Стоянова
Отстъпката от офертната цена до тази, на която се сключва сделка, варира от 2 до 20%
Продажбите на жилища с ръст от 22% през 2011 г.
Снимка: Sxc.hu

 

През 2011 година се наблюдава значително раздвижване на пазара на жилища в сравнение с 2010 г. и 2009 г., сочи анализ на компанията за недвижими имоти „Форос“.

Сключени са с 22.12% повече покупко-продажби на недвижими имоти (222 733 общо) в сравнение с 2010 година и с 10.99% спрямо 2009 година. Все пак ръстът продължава да е на по-ниски нива спрямо 2006, 2007 и 2008 година (съответно с 28.52%, 31.55% и 28.10%). Повишението спрямо 2010 година за Бургас е с 13.12%, във Варна – с 10.30%, в Пловдив - с 20.06%, в Русе - с 21.74%. В София броят на сключените покупко-продажби за 2011 година намалява в сравнение с 2010 година с 5.46%. Важно е да се отбележи, че този показател обхваща покупко-продажбите на всички типове имоти, но безспорно най-голям е делът на жилищата и земеделските земи.

Основната причина за покупка е за жилищна нужда. Клиентите се нуждаят от по-голяма площ за живеене и затова търсенето на жилищни имоти е фокусирано главно върху апартаменти с две и три спални с квадратура между 60 и 120 кв. м.

По отношение технологията на строителство търсенето е относително еднакво към всички основни типове имоти. Старите тухлени жилища са предпочитани заради по-доброто съотношение чиста площ – качество – цена. Голяма част от купувачите не желаят да заплащат общите части, което е неизбежно при покупката на апартамент ново строителство. Освен това, проблем за купувачите е и нефункционалното разпределение на площта, което е много характерно при новото строителство – стаи с неправилна форма, преходни стаи, спални по-малки от 8 кв.м, скосове и т.н.

Засилен интерес се наблюдава и към жилища ново строителство в затворени комплекси. По-добрата среда за обитаване и допълнителните услуги са водещи фактори при покупка на такъв тип имот.Панелните жилища са добра алтернатива за хора, които нямат много голяма финансова възможност и искат функционално и просторно жилище.

Предпочитанията на клиентите зависят и от размера на техните доходи и спестявания. В столицата по-заможните клиенти се насочват предимно към апартаменти в централните райони, „Изгрев“, „Изток“ или еднофамилни къщи в кварталите „Бояна“, „Драгалевци“, „Симеоново“. Купувачите със средни доходи предпочитат квартали като „Младост“, „Дианабад“, „Дървеница“, „Мусагеница“, а тези с ниски – „Овча купел“, „Дружба“, „Надежда“, „Люлин“.

Основен мотив за вземане на окончателно решение за покупка продължава да бъде цената. Корекцията между офертната цена и цената, при която се сключва сделката, през 2011 година продължава да е от 2 до 20% от офертата. Обичайно времето за вземане на решение за покупка е около 3-4 месеца, като през този период се оглеждат средно около 15 имота. Основна цел на всеки клиент е да види всички имоти, които се предлагат в съответния район.

В София клиентите са склонни за заплатят за покупка на апартамент средно около 56 000 евро, във Варна – 59 000 евро, в Бургас – 36 000 евро, във Велико Търново – до 26 000 евро.

Tърсенето е предимно от активни семейства със сигурни доходи. Те търсят малки апартаменти (средно между 60-65 кв.м) с цел живеене и разчитат на кредит или собствени средства. През 2011 се наблюдава тенденция на увеличаване търсенето на жилищни имоти с цел отдаване под наем.

По-често търсещите закупуват жилищата с пари в брой (главно от продажба на наследствени имоти и спестявания) и по-рядко използват ипотечни кредити. Дори и да се наложи, сумата не надвишава 20% от стойността на сделката. Въпреки нежеланието за теглене на кредити, през тази година банките са се активизирали и отново се предлагат достъпни кредити, за разлика от последните две години от началото на кризата, когато тегленето на ипотечен кредит беше значително по-усложнено, условията-много по-непривлекателни, а изискванията на банките – трудно преодолими.

През 2011 година основен купувач на пазара на жилищни имоти в страната продължава да е българинът. Подобно на предходните 2–3 години делът е близо 92%. Останалите 8% се падат предимно на руснаци и граждани на бившите руски републики. Търсените жилища са почти изцяло за собствено ползване.

В някои райони на страната, например Варна, се наблюдава ръст в търсенето на парцели между 600 и 1000 кв. м. с цел строителство на фамилни къщи за целогодишно живеене. Много от семействата с доходи над средните предпочитат този вариант вместо покупката на апартамент.

Покупателната сила на средната работна заплата, измерена в кв. м. жилищна площ средно за страната в края на 2011 година достига до 0.77 кв. м. За сравнение, този показател в края на 2010 е 0.66кв. м., в края на 2009 – 0.58 кв. м, а в края на 2008– 0.39 кв. м. Това е жилищната площ, която може да се закупи с една средна месечна заплата, като този показател силно варира за отделните градове.

Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...