Срещу 4,2 млн. евро "УорлиПарсънс" е консултирал БЕХ за неслучилото се отделяне на ЕСО

11.10.2013 | 09:20
по статията работи: Георги Велев
Не е ясно по какви цени НЕК е доставял ток на "Енергийна финансова група" след сключената цесия на "УорлиПарсънс"

От документите става ясно, че НЕК са се съгласили да преведат на "УорлиПарсънс" по договор 425,2 млн. евро. С няколко анекса годишните суми по контракта са променяни и намалявани - от близо 64 млн. евро  на 50 млн. евро през 2010 г. През 2011 г. са намалени разходите от 64 на 42 млн. евро. За втората половина на 2011 г. парите са намалени още повече до 36 млн. евро. Прави впечатление, че никъде няма подписан документ да се намали общата сума по договора. Общото договорено плащане е конкретизирано чрез допълнение от 2 януари 2008 г., когато на власт бе правителството на Тройната коалиция. През март 2009 г. са допълнение номер 2 се възлагат допълнителни услуги на консултанта за 10,3 млн. евро или 20,6 млн. лева.

Анекси за плащания се подписват и при управлението на ГЕРБ, като тогава са договорени намаления в годишните суми за плащане. Въпреки това от 2010 до края на 2011 г. НЕК е платила близо 128 млн. евро. От началото на 2012 г. до 1 юли няма яснота какви суми са превеждани. В началото на януари тази година е подписано ново допълнение, чрез което със задна дата от 1 юли 2012 г. месечната фиксирана обща сума се намалява на 891 561 евро.

АДФИ продължава проверките

Междувременно от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) смятат, че има още закононарушения на договорите между НЕК и руската "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене". Оттам са анализирали законосъобразността на финансово- счетоводната отченост на извършените плащания по споразумението от 29 ноември 2006 година, както и по допълнителните договорни споразумения, сключени между 29 ноември 2006 година и 31 март 2012 г.

От агенцията уточняват още, че са установени две нарушения по Закона за счетоводството. Цитираният член се отнася до отчитането на рисковете и очакваните загуби при третиране на стопанските операции с цел получаване на действителен финансов резултат.

Подобни практики в договорите се приемат за нормални при търговските предприятия, както обясни вече Мария Капон. Всъщност самите компании и адвокатски кантори се съобразяват с условията у нас и тяхната работа е да печелят от дейността си тук. Проблемите идват от шефовете на държавните дружества, които не винаги взимат адекватни решения по отношение на защита на държавния и обществен интерес.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.09   1396 г. – Султан Баязид I разгромява кръстоносната армия на унгарския крал и император на Свещената римска империя Сигизмунд Люксембургски в Битката при Никопол, и...