Идната седмица започва приемът за извънредната помощ за производителите на слънчоглед

02.08.2023 | 10:25
по статията работи: econ.bg
Ставките за отделните производители ще станат ясни след приключване на приема в областните служби на Държавен фонд „Земеделие“ и след проверка на документите на кандидатите, предвижда още наредбата
Идната седмица започва приемът за извънредната помощ за производителите на слънчоглед
Снимка: под лиценза на creative commons

След 5 работни дни трябва да бъде отворен приемът по извънредната помощ на производителите на слънчоглед, е записано в Наредбата за условията и реда за предоставяне на спешна финансова помощ на земеделските стопани, отглеждащи слънчоглед, която бе публикувана в Държавен вестник. Тя влиза в сила в деня на обнародването й. Предвижда се приемът да е в рамките на 10 дни, е записано още в документа.

Бюджетът по помощта ще бъде в размер на 32 759 650,00 лв., като съгласно чл. 2, параграф 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/739 е допустимо към бюджета по ал. 1 предоставяне на допълнително национално финансиране до 100%, като средствата се определят с акт на Министерския съвет.

Ставките за отделните производители ще станат ясни след приключване на приема в областните служби на Държавен фонд „Земеделие“ и след проверка на документите на кандидатите, предвижда още наредбата.

Предвижда се средствата да бъдат изплатени на бенефициерите до края на септември т. г.

От Министерство на земеделието и храните мотивират въвеждането на подобна извънредна помощ с анализ на ситуацията в двата сектора на зърнените и маслодайните култури, където е установен съществен дисбаланс на пазара на слънчоглед в страната – рязко увеличен внос на украински слънчоглед в страната през 2022 г., който влияе пряко върху българския пазар и оказва натиск върху цените.

По данни на НСИ общото количество маслодаен слънчоглед внесен в Република България от Украйна, през 2022 г. достигна 943 402 тона спрямо 36 163 тона за 2021 г. По данни на Агенция „Митници“ от 01.01.2023 г. до 02.05.2023 г. са внесени 168 779 тона маслодаен слънчоглед с произход Украйна, като за същия период на миналата година от Украйна в страната са влезли 36 859 тона, а през 2021 г. – 2 977 тона.

Екстремните нива на внос на слънчоглед от Украйна в страната, натрупаните големи количества складови наличности и намаленият темп на експорт на практика създадоха сериозен риск за жизнеспособността на българските производители на слънчоглед. Тези фактори създадоха затруднения за реализиране на наличните количества и генериране от приходи от извършваната дейност. В допълнение себестойността на новата реколта се очаква да бъде доста висока предвид продължаващо увеличение променливи разходи за семена, торове, препарати за растителна защита, дизел и пр.

Липсата на приходи от продажби на слънчоглед, на фона на увеличаващи се производствени цени, допълнително поставя трудности пред българските производители за поддържане на жизнеспособно икономическото състояние на стопанствата, се казва още в мотивите на земеделското министерство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...