Изплатените на акционерите дивиденти в световен мащаб достигат рекордните 1.66 трлн. долара през 2023 г., сочи нов доклад на британската компания за управление на активи Janus Henderson.
Според Глобалния индекс на дивидентите, плащанията са нараснали с 5% на годишна база, като през четвъртото тримесечие е отчетено увеличение от 7.2%, в сравнение с предходните три месеца.
Базовата сума е коригирана с ефектите от обменните курсове, еднократните специални дивиденти и технически фактори, свързани с календарите за изплащане на дивиденти, както и с промените в индекса.
Банковият сектор е допринесъл с почти 50% към общия ръст на дивидентите, след като високите лихви повишиха маржовете на печалба на банките, се посочва в доклада.
Миналата година водещи банки, като JP Morgan Chase, Wells Fargo и Morgan Stanley, обявиха планове за повишение на тримесечните си дивиденти, след като преминаха успешно годишния стрес тест на Федералния резерв, който определя колко капитал могат да връщат банките на акционерите.
“В допълнение, продължаващите ефекти на догонване след пандемията означаваха, че плащанията бяха напълно възстановени, като това е най-забележимо при британската HSBC,” се казва в доклада на Janus Henderson.
Банките от развиващите се пазари имат особено силен принос за увеличението, въпреки че тези в Китай не са участвали в бума на дивидентите в банковия сектор.
Въпреки това, положителният ефект от банковите дивиденти “е бил почти напълно неутрализиран от ограниченията в миннодобивния сектор,” според Janus Henderson.
В доклада се посочва още, че големи понижения на дивидентите от страна на водещи компании, като BHP, Petrobras, Rio Tinto, Intel и AT&T, са намалили глобалния базовия ръст на дивидентите за годината с два процентни пункта.
Около 86% от публичните компании по света или са увеличи дивиденти, или са ги запазили на настоящите нива през 2023 г., казват от Janus Henderson.
Общо 22 държави, в това число САЩ, Франция, Германия, Италия, Канада, Мексико и Индонезия, отчитат рекорд по изплатени дивиденти за миналата година.
Европа е определена като “ключов двигател на растежа,” като изплатените дивиденти на Стария континент са нараснали с 10.4% на годишна база. За 2024 г. от Janus Henderson прогнозират общите дивиденти да достигнат 1.72 трлн. долара, което би се равнявало на 5% ръст.