Могат ли роботите да унищожат човечеството?

20.08.2013 | 11:50
по статията работи: Ивайло Шишеджиев
От помощен персонал до автономни военни машини, роботите навлизат в нашето ежедневие

Тези примери показват колко е важно инженерите да работят заедно със специалисти по етика и морал, когато създават софтуера за своите изобретения. В един момент ще се окаже, че „Трите закона на роботиката“ на Айзък Азимов няма да са достатъчни. Припомняме законите:

      1. Роботът не може да причини вреда на човек или с бездействието си да допусне на човека да бъде причинена вреда.

      2. Роботът е длъжен да се подчинява на човека, ако това не противоречи на Първия закон.

      3.  Роботът е длъжен да се грижи за собствената си безопасност, ако това не противоречи на Първия и Втория закон.

Идеята за етични правила не е нова и множество специалисти по цял свят са се заели със задачата. И все пак, технологиите някак си се развиват с по-бързи темпове от изучаването на моралните въпроси.

Роботи подсъдими

Третият въпрос произлиза именно от автономността на роботите и техните действия. Кой всъщност е виновен, ако спусъкът бъде дръпнат? Производителят? Създателят? Собственикът?

Интересна идея е да се въведат закони, третиращи роботите едновременно като домашни любимци и като продукти. Ако е нанесена вреда в следствие на небрежност, то собственикът или жертвата отговарят за действията си. Ако роботът е имал фабричен дефект, то виновна е фирмата, която го е пуснала за продажба.

Скъпите съдебни дела обаче биха могли да отблъснат повечето компании от производството и подобрението на машини с изкуствен автономен интелект. Решения на това би могло създаването на специална правителствена програма, която да има за цел да компенсира подобни оплаквания в ситуации, когато грешката не е непременно по вина на фирмата.

И независимо какви и кога ще бъдат съзаддени тези правила, едно нещо е сигурно. Роботите стават все по-самостоятелни, а хората разчитат все повече на тях. Не си представяйте непременно хуманоидно същество с незастаряващо лице. Софтуерът за iPhone Siri разчита на множество от иновациите в сферата на роботиката. Така наречените „предсказващи реклами“ също са пример за високото ниво на изкуствения интелект в днешно време.

Апокалиптичните сценарии от любимите на холивудските фенове „9“,“2001: Космическа одисея“,„Терминатор“,„Аз, роботът“ и десетки други са плашещи, но малко вероятни. И въпреки това, важно е да се действа с отговорност както при създаването на иновативните машини, така и при тяхното контролиране.

С добре установени правила и норми, възходът на машините не би трябвало да е нещо, от което да се боим.



Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...