Доц. д-р Евгени Евгениев: Висшето образование у нас е в процес на трансформация

11.11.2015 | 12:06
по статията работи: Даниел Василев
Университетите са изправени пред проблем, породен от демографската криза, смята преподавателят
Доц. д-р Евгени Евгениев: Висшето образование у нас е в процес на трансформация
Снимка: ВУЗФ

Държавата пречи или подпомага въвеждането на нови образователни подходи в сферата на висшето образование? Какво бихте препоръчали за подобряване на сегашната система?

Държавата поставя рамката, но инициативата остава в ръцете на ръководството на университета да провежда стратегическа политика за развитие, включително такава, която е свързана с въвеждането на нови образователни подходи. Силно е предизвикателството пред университетите в България днес да се справят с негативната тенденция на постъпващи по-малко кандидат-студенти, поради демографската криза, и увеличаващият се поток на български кандидат-студенти към университети извън страната. Бих искал да споделя два примера от Южна Корея и Финландия в областта на висшето образование, което ги прави конкурентоспособни на международната сцена. Правителството в Южна Корея предоставя всяка година стипендии за чуждестранни студенти, които желаят да се обучават в сферата на икономическото развитие. Във Висшето училище по публични политики и мениджмънт към Корейския институт за развитие в Сеул, Южна Корея, всяка година постъпват около 150 студенти от Австралия, Латинска Америка, Югоизточна Азия, Източна Европа, Централна Азия и др. Благодарение на тази стипендиантска програма те се обучават в магистърска програма. Повечето студенти обикновено заемат държавни постове, представители са на водещи неправителствени организации или заемат позиции в средния мениджмънт на водещи бизнеси в своята страна. Огромен е ефектът от събирането на толкова нации в една академична среда, които освен това носят и ценно знание във всички сфери на обществото. Невероятно мотивиращо е не само за студентите, но също така и за преподавателите, които трябва да са наясно с глобалните тенденции на развитие на икономиките и обществата. Тези чуждестранни студенти, връщайки се в своите страни, стават едни своеобразни дипломати на Южна Корея, защото и висшето училище прави всичко възможно за период от 1,5 години тези млади хора да опознаят Южна Корея от всички нейни страни.

Другият пример е свързан с Университета Аалто във Финландия, който е открит през 2010 г. Всъщност той е съчетание на три висши училища в Хелзинки, а именно Висшето училище по икономика, Техническият университет и Висшето училище по изкуства и дизайн. Университетът е създаден, за да подкрепя финландската иновационна система чрез интеграция на науката и технологиите, бизнеса и икономиката, както и изкуствата и дизайна. За да започне този мегапроект държавата отделя 500 млн. евро, а бизнесът предоставя 200 млн. евро в периода между 2008-2010 г. През 2010 г. университетът става автономен. Към днешна дата университетът има 20 000 студенти (вкл. докторанти), административен състав от 5,000 служители и 366 преподаватели. По-важното е обаче, че този университет за много кратко време е поставен на глобалната карта на водещите университети, като е считан за една от нововъзникналите сили в областта на иновациите, новите технологии и предприемачеството.

Стипендиантска програма, като тази в Южна Корея, може да се въведе и у нас. Въпрос на по-силно управленско решение е обаче да се обединят два или три държавни университета, за да се изгради една академична среда, която е сравнително конкурентна на тази в Европа.

Какви иновативни подходи в образованието използвате във ВУЗФ?

ВУЗФ е сред водещите висши училища в България според последната рейтингова класация на Министерството на образованието и науката, която излезе само преди броени дни. Съвместните ни магистърски програми с бизнеса се считат за значителна иновация във висшето образование у нас. Основното ни мото „Бизнесът се учи тук“ изисква ние да сме постоянно в контакт с бизнеса, да търсим отговор на въпроси, които бизнесът задава и да решаваме казуси, които бизнесът предлага. Така, съвместната ни работа с The Business Institute, Saatchi & Saatchi, Медийна академия „Българион“ и др. носи значителни ползи за нашите студенти, които срещат преподаватели в академична зала със значителен запас от теоретични познания и практически опит. Всъщност голяма част от преподавателите във ВУЗФ градят успешно и академична и професионална кариера. Много от тях са добре известни в публичното пространство.

Друг успешен пример от нашата практика е организацията на научни и бизнес форуми, които привличат международни и български учени, експерти, и представители на държавата и бизнеса. За организацията на тези събития си сътрудничим с чуждестранните посолства у нас, държавата и бизнеса. През последните три години сме организирали повече от двадесет значителни международни форума, които осигуряват платформа за дискутиране на важни проблеми на нашето икономическо развитие. Изключително предимство при нас имат младите учени и студентите, които непрекъснато получават възможности за изява, включително и на последният научен форум „Иновациите: двигател за икономическия растеж“, който ВУЗФ организира в края на миналия месец. Конференцията се оформи още в първото си издание през 2013 г. като платформа за дискусия между бизнеса и правителството в областта на иновативните технологии, с конкретни инициативи в областта на устойчивото развитие. В предходните две години взеха участие престижни лектори от Австрия, Германия, Дания, Индия, Израел, Унгария, САЩ и др. Тази година, акцентът бе поставен върху млади учени от България, представители на различни университети от страната, които представиха свои уникални разработки в сферата на иновациите във финансовия сектор, бизнеса и външнотърговската дейност.

1Най-добре представящият се български университет вече е извън класацията на 700-те най-добри висши учебни заведения в света. Понастоящем България не е представена в нея.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...