Специално за Екон
Г-жо Пенчева, какви са основните приоритети по програмите за инфраструктурно развитие на България? Има ли проблеми? Какви средства очакваме да получим от ЕС?
Боряна Пенчева:
През следващите 7 години се предвижда България да получи 7 млрд. евро безвъзмездна помощ от страна на ЕС. За да получим тези пари, ние подготвихме оперативни програми и един основен документ - Националната стратегическа референтна рамка. Като основен приоритет в нея е изведено развитието на базисната инфраструктура. В тази насока са подготвени 3 специални оперативни програми, които ще доведат до реализацията на този приоритет - програма "Транспорт", програма "Околна среда" и програма "Регионално развитие". На 5 март тези програми бяха изпратени в Брюксел. След официални и партньорски преговори с Европейската комисия и със страните-членики на ЕС ние очакваме те да бъдат одобрени.
Междувременно започнахме да подготвяме проекти за пътища и железопътни линии по основните европейски първокласни и второкласни транспортни оси; подготвят се проекти в сектор води и отпадъци за големите български градове с население над 10 хил. жители. Предварителните обяви за търговете за по-мащабните инфраструктурни проекти вече са публикувани в Официалния вестник на ЕС, така че да можем още в началото на периода до 2009 г. да стартираме изпълнението им. Това са както проекти за пътища, така и за някои от големите магистрали, като "Струма" и "Марица". Има и проекти за пречиствателни станции за отпадни води, проекти за управление на отпадъците, интегрирани водни проекти. За тях очакваме голяма активност от страна на общините – те трябва да обявят търговете, за да може успешно и навреме да се реализират тези проекти.
Известно е, че проектите, чието изпълнение ще започне през 2007 г., трябва да завършат през 2010 г. Какво се предвижда след това?
Боряна Пенчева:
През първите три години от членството си в ЕС България и Румъния имат, така да се каже, облекчение. Срокът за изпълнение на тези проекти е увеличен с 1 година, т.е. ние ще имаме три години за изпълнението на всеки проект, а след 2010 г., в рамките на 2 години, ние трябва да изпълниме всички проекти. Разбирате, че за да можем максимално добре да подготвим и изпълним проектите за три години, трябва да имаме много добре изградени партньорства със строителния бизнес, с регионалните и местните власти, с европейските институции. След това автоматично тази бюджетна линия ще изчезне и ние не бихме имали средства.
Какви са ни договорките с Европейската инвестиционна банка?
Боряна Пенчева:
С Европейската инвестиционна банка имаме междуправителствено споразумение, подписано от нашето правителство. Европейската инвестиционна банка е декларирала своята готовност през първите 3 години да предостави допълнително до 500 млн. евро годишно заем за проекти, които са свързани с оперативните програми и които са в секторите "Базисна инфраструктура" и "Развитие на човешките ресурси". Ще имаме възможност да ползваме както финансов ресурс, така и опита на международните финансови институции, като Европейската инвестиционна банка и Европейската банка за възстановяване и развитие, при реализацията на тези проекти.
Как стои въпросът с оперативната програма "Развитие на човешките ресурси"?
Боряна Пенчева:
Това е важен проблем. В момента страната ни страда от недостиг на квалифицирана работна ръка. Оперативната програма за развитие на човешките ресурси предвижда за 7-годишния период в развитиетото на човешки ресурси, в активните политики на пазара на труда, в професионалното обучение, в обучението през целия живот и в социалната интеграция да бъдат инвестирани около 1 млрд. евро. Във фокуса на вниманието е не само обучението като такова, а и неговото качество, обвързано с изискванията на пазара на труда и повишаването на заетостта.
Повече информация за Националната стратегическа референтна рамка и оперативните програми ще откриете тук: https://www.eufunds.bg/