Как да работите за себе си и печелите пари

16.10.2013
по статията работи: Евгени Бърдаров
11 съвета, за да се справите успешно със собственото бизнес начинание

Презентирайте правилно компанията си

Хората подценяват «козметичните» усилия, които всеки предприемач трябва да положи върху профила на своя бизнес.

Как представяте вас и компанията си, когато разговаряте с потенциални  клиенти? Как се подписвате под бизнес имейлите, които пращате? Изразът  «предприемач на свободна практика»  е забранен. Заменете го с името и дейността на компанията си. Може да посочите, че сте самостоятелно заето лице или собственик на стартиращ бизнес.

При телефонни разговори и имейли винаги посочвайте своето име, след което  – името на фирмата. Когато те преминат в личен контакт, се уверете, че езикът на тялото ви подкрепя тази презентация.

Започнете бизнеса си с повече работа, отколкото можете да поемете

Новото ви професионално начинание  вероятно ще стартира с известно затишие, което може да сломи част от предриемаческия  ви ентусиазъм. В началото може да се окажете в ситуацията да стоите до телефона и да чакате да звънне.

В бизнеса обаче всяко бездействие  е равносилно на загуба. Заменете чакането с активност, без да се притеснявате от претоварване. Поемайте много задачи, разговаряйте с много клиенти, докато те започнат наистина да връщат обажданията.

Веднъж, щом компанията ви е набрала  скорост, ще можете да си позволите  да разредите поетите ангажименти.

Определете правилната цена на продукта си

В случая е важно да решите дали ще искате от клиентите си еднократно заплащане за работата, която трябва да свършите, или предпочитате да ви се плаща на час.

Освен от сферата на дейност и  естеството на работата ви (дали продавате  продукт или услуга), изборът ви зависи от времето, което ще ви е  необходимо да я свършите. Което е пряко обвързано с големината на поръчката. А за да предвидите какви поръчки бихте могли да очаквате и предварително да сложите цена на това, което предлагате насреща, трябва добре да проучите пазара и по-специално – търсенето.

Съответно, за по-малки поръчки по-изгодният вариант е фиксираната цена на работата. При по-големи е добре да изискате пропорционално заплащане – на час, ако говорим за услуга и на обем, ако става дума за продукт.

Оттам нататък зависи от вас как ще оцените дейността си. Най-разпространената формула е да вземете за изходна величина годишното възнаграждение, което последно сте получавали. Разделете го на броя часове работа за година (40 часа седмично в 50 седмици годишно са общо 2000 часа) и увеличете стойността с 30%. Допълнителната сума не отразява само желанието ви за по-високи доходи, а и финансовите ви нужди като (вече) самоосигуряващо се лице.

Оставете си вратичка да сваляте  цената в началото. Преди компанията ви да се наложи на пазара, за вас е  от по-голямо значение да представите продукта/услугата си и да си изградите постоянни клиенти. Ако останат доволни, те ще бъдат склонни да ви плащат повече в бъдеще.

Не се притеснявайте  да потърсите помощ

Това, че работите за себе си, не означава, че няма да имате нужда от помощ. Особено, ако сте се насочили към нова за вас пазарна ниша. Използвайте услугите на консултант, ако имате финансовата възможност за това, или се обърнете към приятел или роднина, за да ви обясни някои неща, за които не сте толкова добре подготвен. Като стартиращ предприемач вие вероятно сте професионалист в техническата част на това, което правите, но ще ви бъде трудно да обхванете перфектно всички останали аспекти на работата.

Обградете се с правилните хора

Говорейки за подходяща за работа среда, Дебора Якобс далеч не изчерпва това понятие с доброто работно място. Много важно е какви хора имате край себе си, докато преминавате през това ново за вас начинание – във всякакъв аспект.

Първо, необходимо ви е да се ориентирате към правилните професионални  среди и партньорства. Бъдете в контакт с успешни мениджъри и с хора, от чийто опит можете да научите нещо. В личен план, колкото и егоистично да звучи, трябва да имате до себе си хора, които ви подкрепят безусловно и ви вдъхват кураж в такива моменти. Да, това включва и здравословен елемент на «клакьорство», от което да черпите нужната доза субективен оптимизъм.

Бъдете гъвкави към средата

Каквото и да правите, напомня  експертът, не забравяйте, че няма вълшебна формула за успех. (Ако имаше, всички щяхме да сме водещи предприемачи, нали?).

Пазарът се променя, очакванията  лъжат, непредвидени неща се случват. Въпреки  цялата ви подготовка и проучване, вие  трябва да бъдете подготвени рязко  да смените плана за действие и  да се адаптирате към новата среда.

Оцени статията:
4.50/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...