Лазар Младенов: Българският капитал трябва да инвестира в Македония

02.10.2017 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Българите в Република Македония не само бяха репресирани доскоро, те нямаха възможност да направят кариера
Лазар Младенов: Българският капитал трябва да инвестира в Македония
Снимка: БГНЕС

България трябва да влезе с инвестиции в Република Македония. По този начин българите, които в момента се намират на дъното на обществото в Македония, ще се приобщят и издигнат. 

Българите в Република Македония не само бяха репресирани доскоро, те нямаха възможност да направят кариера. Българският капитал, който влиза в Македония, трябва да помогне на своите сънародници, за да могат те да се чувстват като пълноценни граждани и да не зависят от антибългарски настроени среди в политическата върхушка. 

София не трябва да се страхува от факта, че има българско население в Република Македония, а трябва открито да му помогне, защото това е помощ и за самата Македония. 

Гражданите на Република Македония приемат положително новите отношения между София и Скопие, които бяха установени след подписването на Договора за добросъседство от 1 август 2017 г. Все повече хора, които по-рано не можеха открито да заявят своята българска принадлежност, правят това сега. Този факт ще допринесе за подобряването на нашите отношения, които досега бяха в сянката на Белград и Атина. 

Време е тази линия да отиде в миналото и да започнем да мислим по оста Изток-Запад, София-Скопие. За съжаление все още в медиите преобладава сръбската гледна точка. Тя може да бъде чута както от държавните, така и от частните електронни медии. Това е вредно за националната ни кауза и трябва да се промени. Самото движение на хора и идеи ще помогне за близостта на българите от едната и другата страна на границата. 

По тази причина Република Македония и България се нуждаят от директни връзки помежду си, за да не остане Договорът за добросъседство само на хартия. Идеята на премиера Бойко Борисов, че е много по-добре в момента да бъде изградена бързо една автомагистрала между Скопие и София, отколкото да чакаме железопътната линия, е навременна и правилна. Противниците на българо-македонското сближаване бяха изключително активни преди съставянето на правителството на Зоран Заев, сега те се покриха. 

Те действат под директната диктовка на Белград, Атина и Москва и това не е тайна за никого. Тези структури нямат интерес Македония да влезе в ЕС и НАТО, защото по този начин ще се случи сближаване между Скопие и София. 

Оптимист съм и се надявам Република Македония скоро да получи покана за членство в НАТО. Надявам се, че това ще се случи още през следващата година. Македония заслужава в сегашните нови политически условия да се присъедини към Северноатлантическия алианс. Ако това не се случи, е възможно след определено време да се случи нова атака на силите, които са против евроатлантическото развитие на Македония и против нейното сближаване с България. 

 

Лазар Младенов, председател на Българския културен клуб-Скопие /БККС/. Тези дни в Скопие бе основан Българо-македонски бизнес клуб, чийто съучредител е БККС. Анализът е направен специално за Агенция БГНЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...