Бизнесът отново настоя да се подобрят процедурите за внос на работници

08.03.2023 | 12:10
по статията работи: econ.bg
Процедурата по внос на работници от трети страни продължава да е твърде бюрократична, необходима е дигитализация на процеса, както и промени в нормативната уредба - и на европейско, и на национално ниво. Това казват работодатели, които са изправени пред г
Бизнесът отново настоя да се подобрят процедурите за внос на работници
Снимка: под лиценза на creative commons

Процедурата по внос на работници от трети страни продължава да е твърде бюрократична, необходима е дигитализация на процеса, както и промени в нормативната уредба - и на европейско, и на национално ниво. Това казват работодатели, които са изправени пред голям недостиг на кадри в различни сектори. Проблемът отново бе обсъден на работна среща по темата.

Част от основните проблеми, които срещат работодателите при прилагането на режима за легален внос на работници от трети страни, са:

Липсата на единно звено, където документацията да се подава и проверява

Необходимостта от адресна регистрация на работника в България три месеца преди да е получил одобрение за пребиваване в страната

Кратките срокове за кандидатстване за издаване на виза D - пропускане на законово установените срокове, поради липса на приемни часове в консулствата

Липсата на възможност за промяна на заеманата позиция в рамките на фирмата

Разминаване в срока на разрешителното за пребиваване и разрешителното за работа

Затруднената обратна връзка от институциите в процеса на издаване на разрешително за работа.

"От Доклада за въздействието на демографските промени в ЕС е видно, че населението в Европа намалява и застарява и че трябва да бъде намерено решение във връзка с недостига на умения", казва Мария Минчева, зам.-председател на камарата. Тя отбеляза, че реформата на Директивата на ЕС за синята карта с цел привличане на висококвалифицираните таланти е факт, като в момента действа работна група по транспонирането й.

По данни, цитирани от "Дневник" през 2022 г., броят на издадените сини карти се е утроил в сравнение с 2021 г.

Работодателите призовават при транспонирането на директивите да се спазват процедурата между ведомствата, за да не се стига до слабости заради това, че не са отчетени реални проблеми. От камарата дават такъв пример с промените в Закона за трудовата миграция, които бяха разгледани директно в парламента, без предварително съгласуване със заинтересованите страни.

Предстои и преразглеждане на Директивата за дългосрочното пребиваване с цел укрепване на правата на жителите да се движат и работят в различни държави членки. На преразглеждане подлежи и Директивата за единното разрешение с цел опростяване на процедурите за работници с ниска и средна квалификация.

До края на годината се очаква да заработи портал за процедурата синя карта и като цяло вноса на персонал от трети страни.

Работодателите отново настояват сроковете по проверка и одобрение на документацията да бъдат съкратени, да се търсят варианти за облекчаване на процедурите по примера на Германия и Румъния и да се работи по дигитализацията на всички процеси. В момента процедурата по одобрение отнема от 3 до 6 месеца.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...