Енергийният министър поиска на свой ред санкции за Германия след изказване за руското ядрено гориво

05.04.2023 | 16:05
по статията работи: econ.bg
Министърът на енергетиката Росен Христов поиска санкции срещу страните, употребяващите големи количества газ от Русия, както и тези, които все още имат компании, работещи на руска територия
Енергийният министър поиска на свой ред санкции за Германия след изказване за руското ядрено гориво
Снимка: БГНЕС

Министърът на енергетиката Росен Христов поиска санкции срещу страните, употребяващите големи количества газ от Русия, както и тези, които все още имат компании, работещи на руска територия.

Това коментира той пред БТА във връзка с думи на германския министър на икономиката Роберт Хабек, който настоява за санкции на страните, все още използващи руско ядрено гориво. Унгария, България, Словакия и Чехия, но също и Франция, използват руски горивни елементи за своите ядрени мощности. Освен доставка на горивни елементи, услугите на "Росатом" за тях включват погребване на радиоактивни отпадъци, припомни днес германската информационна агенция ДПА.

През февруари президентът Румен Радев заяви, че България ще наложи вето върху евентуални европейски санкции върху ядреното гориво от Русия

Според Христов изказването на Хабек е политическо и е крайно неприемливо за България. То бе направено след двудневно посещение в Киев.

"Това си е право на всеки министър, но ако вземем предвид търговския обмен на България с Русия и този на Германия с Русия, ще видите, че разликата е в пъти по-голяма", заяви Христов.

Той посочи, че ако се говори за приходи на Русия от други държави, със сигурност Германия е платила много повече. Освен това германските компании, които останали на територията на Русия, са едни от последните, които все още функционират там.

"Ако говорим за санкции, може да говорим в много по-широк спектър и основната засегната страна ще бъде Германия", заяви Росен Христов.

По повод среща вчера с френската енергийна компания EDF, Росен Христов информира, че с нея се работи много конструктивно. Обсъждат се варианти за широко взаимодействие в сферата на ядрената енергетика. Дискутирана е обмяна на ноу-хау, както и технически фирмата да помогне с анализите на площадката в Белене. Обсъдена е и възможността френската енергийна компания да направи предпроектно проучване, подобно на това, което "Уестингхаус" прави за 7-и и 8-и блок в Козлодуй". Според министъра трябва да се върви паралелно, за да може Народното събрание да има целия пакет от данни, което да му позволи да вземе решение за тези проекти.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...