Народното събрание не намери финансиране за бъдещата стратегия за сградния фонд

07.03.2024 | 15:35
по статията работи: econ.bg
В проекта за решение се задължава МРРБ да изготви и средносрочна програма с обезпечено финансиране за реализация на инвестиции, свързани с енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната
Народното събрание не намери финансиране за бъдещата стратегия за сградния фонд
Снимка: под лиценза на creative commons

Парламентарната Комисия по енергетика съвместно с Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и Комисия за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове приеха Проект на решение за изпълнение на политиката за декарбонизация чрез енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната № 49-454-02-33, внесен от Николай Нанков, Деница Николова и Делян Добрев на 19.02.2024 г.

В проекта на решение е записано, че парламентът ще задължи Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) да внесе в Министерски съвет за разглеждане и приемане Национална стратегия 2025-2050 г., заедно с план за действие, което трябва да се случи в 9-месечен срок от влизането на това решение. Комисията по енергетика прие редакционно предложение този 9-месечен срок да стане 18-месечен. Това предложение обаче не бе прието от Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление и от Комисията за контрол върху управлението на средствата от европейските фондове.

Освен това като редакционно предложение за стратегията освен МРРБ да отговаря и Министерството на енергетиката. Това предложение бе прието само от Комисията по енергетика, но не и от другите две комисии.

Едно от редакционните предложения, които бяха направени и приети от Комисията по енергетика, са МРРБ да извърши проверка на всички кандидатствали по процедурите, както и да внася доклад на всеки 3 месеца за изпълнението на стратегията. Друго редакционно предложение, което прие енергийната комисия, е МРРБ да извърши анализ на Националната програма за енергийна ефективност.

В проекта за решение се задължава МРРБ да изготви и средносрочна програма с обезпечено финансиране за реализация на инвестиции, свързани с енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната, в 3-месечен срок от влизането на сила на решението. Втората точка трябва да се приеме в срок до 30 юни 2024 г.

Средносрочната програма трябва да обезпечи финансирането и да гарантира реализирането на всички оценени проектни предложения, включени по първия етап от процедурата за подкрепа на устойчиво енергийно обновяване на сградния фонд от Националния план за възстановяване и устойчивост.

В мотивите на вносителите са посочили, че с проектни предложения са кандидатствали общо 3053 сдружения на собствениците, от които 756 са одобрени за финансиране, по 119 е прекратено производството, а 2178 проекти предложения са в резервния списък. Предвидените средства за одобрените предложения са в размер на 1 128 649 946 лева. Необходимите пари за реализирането на проектите за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в резервния списък са в размер на 2 672 959 473 лева.

Председателят на Агенцията за енергийно и устойчиво регулиране Ивайло Алексиев каза, че подкрепя предложението. По думите му тези проекти, които са в резервния списък, са подготвени и окомплектовани. Затова е добре те да получат финансиране. Освен това Алексиев изтъкна, че държавата има национална цел за постигане на ежегодно нови енергийни спестявания. Той посочи, че тази цел е разписана в Интегрирания план "Енергетика-Климат", но мерките, които са предвидени, са недостатъчни, за да бъде постигната тази цел. "Финансиране в посока сградно обновяване, като България има комплексен подход, т.е. не прави единични мерки, а прави цялостно обновяване, води до много добри резултати и силно ще допринесе за националната цел", заяви Ивайло Алексиев.

Министърът в оставка на регионалното развитие и благоустройство Андрей Цеков коментира, че средносрочната програма би могла да започне най-рано през следващата година заради капиталовите разходи, тъй като такива не са предвидени в момента. Към настоящия момент започването на една подобна програма в средата на година би означавало или повишаване на дефицита, или на повишаване на капиталовите разходи. Според него и 3-месечният срок за приемането на една такава стратегия е твърде кратък. "Изцяло подкрепям предложения подход, моето предложение е срокът да бъде удължен", заяви министър Цеков. Според него една такава програма би трябвало да бъде на споделена – т.е. и гражданите да участват финансово.

Председателят на парламентарната Комисия по енергетика Делян Добрев отговори, че в момента няма да се търсят конкретни финансови средства, а целта е да се приеме стратегията, като след това ще се решава откъде ще се намерят парите, както и откога ще започне санирането на тези жилища.

Директорът на Дирекция "Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие" към Министерството на енергетиката Николай Налбантов каза, че енергийното ведомство подкрепя всяка една инициатива за повишаване на енергийната ефективност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...