Вероятността блокът на еврото да изпадне в рецесия изглежда все по-реална, защото икономическият спад продължава и през последното тримесечие на тази година, показва обзор на активността на частния сектор. Индексът на “Стандард енд Пуърс глоубъл”, който я следи, е бил 47.1 точки през ноември – шести пореден месец под 50 пункта – границата между растежа и спада. Стойностите за секторите на услугите и на промишлеността показват сходна тенденция.
Публикуваните на 23 ноември числа сочат потенциал за второ поредно тримесечие на свиване на БВП на еврозоната, което, според учебниците по икономика би означавало техническа рецесия. Това предположение контрастира с прогнозата на Европейската комисия за връщане към растеж през периода октомври-декември, както и с очакванията на анализаторите за стагнация през последните три месеца на 2023-а. Но пък е в съзвучие с предупрежденията на заместник председателя на Европейската централна банка – Луис де Гиндос, че пазарите вероятно не са оценили изцяло риска от по-силен натиск върху икономиката след година и половина на лихвени увеличения и на растящо политическо напрежение. Де Гиндос коментира на 22 ноември, че “пазарите са до известна степен оптимистично настроени и с пожелателни нагласи”.
Двете най-големи стопанства на блока на еврото – Германия и Франция, са доста слаби, но ноемврийският индекс на Берлин е малко по-силен от френския. Германският спад е бил по-слаб през ноември – сигнал за връщане на най-голямата европейска икономика към растеж след вероятната рецесия през тази година.
Въпреки ниските оценки на индекса на “Стандард енд Пуърс глоубъл” за активността в частния сектор, те са малко по-силни от очакваните и намалението не е толкова дъбоко колкото през предишните месеци. Което вдъхва надежди и увеличава увереността, че еврорегионът ще се върне към растеж още през първото полугодие на 2024 година.
Доходността на базовите за общността германски десетгодишни облигации се повиши с 3 базови пункта непосредствено след огласяването на данните, а впоследствие добави още 3 точки – до 2.62 процента. Годишната възвръщаемост на френските държавни дългови книжа със същата срочност се качи със 7 базови пункта – до 3.18 процента. Еврото се търгуваше през целия ден в близост до 1.09 щ. долара, доближавайки се до най-високите си котировки от три месеца насам.