"Делойт": България все още е привлекателна за фондовете за дялово инвестиране

11.02.2009 | 18:59
по статията работи: Лили Бончева
Дяловото инвестиране в Централна Европа ще продължи, но предпазливо, сочи проучване на консултантската компания
"Делойт": България все още е привлекателна за фондовете за дялово инвестиране

Дяловото инвестиране в Централна Европа ще продължи, но предпазливо. България все още е привлекателна дестинация за инвестиции. Това са част от изводите от проучване на консултантската компания "Делойт" за доверието в сектора на дяловото инвестиране в Централна Европа.

След рекордно високите нива от 2007, индексът на "Делойт" за доверие към дяловото инвестиране на Централна Европа през 2008 се понижава до стойности отпреди пет години под влияние на кризата в развитието на световни пазари и проблемите с ликвидността в банковия сектор. Въпреки това се очаква регионът да продължи да бъде сред ключовите обекти на внимание на много инвестиционни фондове, съобщават от консултантската компания.

На този етап някои от фондовете предпочитат да изчакат, докато други имат готовността да използват за придобиване част от набраните средства, а да рефинансират впоследствие, когато кредитните пазари се възстановят. Във фокуса на вниманието сега е управлението на вече направените портфейлни инвестиции.

"България остава привлекателна за инвестиции, тъй като малко отрасли са в зрял етап на развитие", каза Тодор Тодоров, Заместник директор отдел "Корпоративни финанси" на "Делойт България". "Има възможности както за консолидация на местно ниво, така и за регионално разрастване, което несъмнено привлича интереса на фондовете за дялово инвестиране. Реално фондовете с фокус върху България и Балканите не са много, но няколко от тях, бих казал 5-6, имат добро пазарно присъствие и ясни инвестиционни намерения, в резултат на което очаквам повишена активност от тях тази година", допълни той.

Въпреки общата липса на оптимизъм и изключителна предпазливост, Централна Европа все още е считана за един от регионите, който ще бъде по-малко засегнат от глобалната икономическа тенденция към спад в областта на дяловото инвестиране. „Много от специалистите в областта на дяловото инвестиране в Централна Европа оценяват сегашната среда като благоприятна възможност и вярват ,че семената, засети през 2009 ще дадат добра реколта”, отбелязва Гарет Бърн, Лидер в направлението „Услуги по транзакции при сливания и придобивания” на "Делойт Централна Европа". Акцентът на тази оценка разбира се е, че тези семена ще се нуждаят от доста „грижи”, за да разцъфтят. Тези изводи се потвърждават от проучването на "Делойт".

Последици от кризата могат се видят и усетят буквално във всички сфери на водещите икономики. Надеждите за скорошно възстановяване са помрачени от замразени кредити и застоя на междубанковия пазар. Безпрецедентната несигурност на международните инвестиционни пазари е причина европейските инвестиции до достигнат нови, по-ниски нива.

Въпреки променените тенденции в областта на сливанията и придобиванията, позициите на водещите фондове за дялово инвестиране в Централна Европа са все още силни и имат налични средства за инвестиране, които обаче предимно изчакват множителите да паднат, както и да намалеят очакванията на продавачите.

Три основни причини за сегашното забавяне са изтъкнати от ключови играчи в сферата на дяловото инвестиране: несигурността на пазарите, ограниченото финансиране и времето, необходимо на компаниите в процес на продажба да се адаптират към новите очаквания. Играчите на пазара са обезпокоени от факта, че все повече се удължава периода между юридическото приключване на сделките и фактическото прехвърляне на средства.

Позитивният момент е, че в исторически план икономическите спадове са създавали повече възможности за играчи със свободни средства да извличат печалби. Парите в брой са сила при пазарна ситуация на ниски пазарни оценки и принудителни продажби. Това състояние на пазара може да е уникална възможност за заемане на доминираща пазарна позиция при изгодни ценови нива.

Корпоративните продажби на дъщерни дружества и акции се очаква да са гореща тема в близко бъдеще, докато много големи проблемни холдинги ще целят да се освободят от активи при потенциално изгодни цени. Мнозинството сделки се очаква да попаднат в скалата на средно големите сделки.

Настоящият модел за дялово инвестиране вероятно ще се адаптира или по-скоро ще върне модела, използван в началото на 2000 година - купуване при сравнително ниски цени и фокус върху подобряване на оперативните показатели чрез прилагане на експертен опит и реализирането на синергии и последващо излизане от инвестицията, а не реализиране на възвращаемост, предимно резултат от използването на евтин заемен ресурс”, казва Бърн. До голяма степен, това е свързано с цялостното изместване на инвестиционния фокус от сферата на придобивания към управлението на портфейлните инвестиции. Тази промяна изисква повече мениджърски и експертни умения за съответната индустрия, за да може да се преживее бурята в краткосрочен план.

Щом се възвърне доверието в пазарите, процесите по сливания и придобивания отново се очаква да бъдат във възход. Необходимо е по-задълбочено проучване на потенциалните сделки с фокус върху задълбочен финансовия и търговски диагностичен преглед (due diligence), и връщане към основните принципи за оценка.


Проучването на "Делойт" за доверието в сектора на дяловото инвестиране в Централна Европа отразява очакванията на специалистите, фокусирани върху Централна Европа. Проучването се прави два пъти годишно от март 2003 и резултатите са базират на въпросници изпратени на специалисти по фирми за дялово инвестиране, покривайки следните Централноевропейски държави: Естония, Литва, Латвия, Полша, Чешка република, Словакия, Унгария, Румъния, Молдова, България, Македония, Словения, Хърватска, Босна и Херцеговина, Сърбия , Черна гора и Албания.


Ключови констатации на проучването:

  • глобалната финансова криза и икономическата нестабилност е намалила двойно доверието в дяловото инвестиране в сравнение с Април 2008;
  • трудностите по набавяне на заемен финансов ресурс се очакват да продължи продължат в краткосрочен план;
  • ясна промяна във инвеститорския фокус от сферата на нови придобивания към управлението на портфейлни инвестиции;
  • въпреки очакванията за забавяне на пазарната активност, фондовете очакват да купуват повече в близко време, като предвиждат основните обекти да са сред средно-големите предприятия и пазарни лидери;
  • единодушно е мнението че, цените при осъществяване на сделки ще бъдат значително по-ниски.
  • големи инвестиции за дадения период 2008
Индекс на "Делойт" на доверието към фондовете за дялово инвестиране

Индексът на доверието е базиран на отговорите, получени от дялово-инвестиционните специалисти с опит, съсредоточен в Централна Европа. Той е съставен от отговорите на първите седем въпроса на десет точковия въпросник на изследването.

За всеки период е калкулиран средният коефициент от положителните отговори върху сумата на положителните и отрицателни отговори. Тази средна величина е сравнена с базовия период, който в случая е пролетта на 2003.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...