13 български компании са в топ 500 на фирмите от Централна и Източна Европа

10.09.2014 | 20:35
по статията работи: Георги Велев
Оборотът на най-големите дружества у нас и в Словения е намалял най-много през последната една година

Ето и част от анализа на "Кофас" за всички компании от топ 500:

Топ 500 компании: леко увеличение в оборота, предпазливи в набирането на хора

Икономически предизвикателната 2013 г. имаше сериозен ефект върху 500-те компании: компаниите в Централна и Източна Европа са увеличили своя оборот едва с 0,2% до над 644 милиарда евро (за 2013 г.: +5%). Въпреки това, те остават важни работодатели в региона на Централна и Източна Европа. Независимо от факта, че стойностите спаднаха с 0.8% в сравнение с миналогодишното проучване, компаниите в класацията отговарят за 3,7% от общата работна сила (около 2,5 милиона служители). Държавите с добри темпове на растеж на БВП, като Латвия, Румъния и Литва, показват най-голямо увеличение в набирането (2% – 6.5%). Полша също отчита стабилни данни за наетите специалисти.

Страните от Топ 3: неубедителни победители и падащи звезди

Полша отново е страната на по-голяма част от най-добрите играчи в Централна и Източна Европа, но първенството определено не е убедително. Общо 148 компании от там са представени в класацията – с 23 по-малко от 2012 г. Тази негативна промяна отразява забавянето в растежа на БВП в страната през 2013 г. (1.6%), който вече е намалял от 4,5% през 2011 г. до 1,9% през 2012 г.

Украйна изгони Унгария от второто място, това е нейния път към по-високата част на стълбицата. 90-те украински компании генерират оборот от 101 милиарда евро, с което отбелязаха най-високата стойност досега в класацията. Повечето новопоявили се с изключително висок ръст на оборота са именно от тази страна. Заедно с това, много от добре познатите от предишни класации компании отчитат огромен спад в оборота и губят позиции. Само седем от тях се преместват нагоре.

Унгария отново е в светлините на прожекторите. Общо 62 компании от страната са представени в Кофас ЦИЕ Топ 500, което е с четири по-малко от 2012 г. След пет последователни тримесечия на рецесия и с инвестиции, оставащи в отрицателните стойности от началото на 2009 г., бизнес доверието в унгарските компании най-накрая се възстанови. През втората половина на 2013 г. БВП нарасна с 1.1%. Основен фактор за растежа е външното търсене. Този положителен подем се отразява и на ръста в оборота на водещите унгарски фирми (с 1,2%).

Сектори: нефтеният и газов сектор остават на първо място

Нефтеният и газов сектор отново има най-много представители в класацията. 77 петролни гиганти генерираха общ оборот от 162 милиарда евро. Спадът тук е с 3.4%. Първата компания в класацията, отново от Полша, остава PKN ORLEN, въпреки негативната промяна в нетната печалба и оборота. Този резултат може да бъде свързан с нерентабилната рафинерия на компанията в Литва – Mozejki, която отбеляза огромни загуби.

Както и през предходната година, доставчиците на енергия достигнаха оборот почти половината от размера на водещия сектор (90 милиарда евро). Докато средният ръст на оборота беше доста обещаващ през 2012 г. - 11%, то тенденцията се обърна през 2013 г. – с 0,9%.

Десет нови участници увеличават общия брой на търговците на дребно в Кофас ЦИЕ Топ 500 на 56. В него работят повечето служители от класацията (20,4%). В началото на 2013 г., намаленото търсене и спада в разходите на домакинствата оказаха влияние върху влошаването при секторите за търговия на едро и дребно. Увеличаването на конкуренцията и процесите на консолидация в допълнение засегнаха тези сектори, които вече бяха започнали бавно отдалечаване от стагнацията през втората половина на 2013 г., подкрепени от ниската инфлация и признаците за връщане на доверието на потребителите.

Строителният води класацията на губещите сектори. Той остава стеснен в ЦИЕ и подхранва високите стойности на несъстоятелност в много страни от региона. Само шест фирми успяват да се класират в Top 500, с оборот 4,6 милиарда евро (-17,7%). Освобождаването на персонал през 2012 г. (-8%) продължава още, надолу  до -16.9% през 2013 г. Другите лошо представили се в класацията са са телекомуникационния (25 компании, спад от 4% в оборота) и минния сектор (12 компании, спад от 5,2% в оборота).

Очаквания

Според Кофас перспективите за 2014 г. са предпазливо оптимистични, въпреки продължаващите проблеми на Еврозоната и бавното и постепенно подобряване на вътрешното търсене. Средният темп на растеж на БВП на страните от Централна и Източна Европа ще се увеличи почти двойно от 1,1% през 2013 г. до 2.4% през 2014 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...