4 търновски общини с готови екологични доклади за газопровода "Набуко"

03.06.2009 | 13:57
по статията работи:
Основен инвеститор в проекта, за който ще бъдат отчуждавани и частни земи, е „Набуко газ Пайплайн България”
4 търновски общини с готови екологични доклади за газопровода "Набуко"

Четири общини от Великотърновска област ще приемат тръбите за транзитирането на газ от Каспийския регион до Европа по мегапроекта „Набуко”, оценяван на 6, 14 милиарда долара. Той предвижда прокарването на газопровод до края на 2011 г., който ще преминава през Горна Оряховица, Полски Тръмбеш, Стражица и Павликени, след което през Румъния и Унгария ще се насочва към Австрия. Вече са готови докладите за въздействие върху околната среда, които са обявени и на населението.

Тръбите ще минават покрай горнооряховските села Горски Долен и Горен Тръмбеш, Царски извор, Сушица, Паисий и Стрелец. На територията на кметството в Полски Тръмбеш системата ще пресича Орловец, Раданово, Петко Каравелово, Полски Сеновец, Иванча и Обединение. Газ за Стария континент ще се транзитира и през община Стражица, край селата Кавлак, Балканци, Владислав, Благоево, Бреговица и Виноград. На територията на Павликени тръбите ще минават покрай Долна и Горна Липница, Патреш, Недан и Бутово, а в района на Градище, община Левски, ще навлизат в съседната област Плевен.

„За нас и за всички европейци този проект е от изключителна важност. Цялата документация вече е в общината и ще бъдат запознати Общинският съвет и обществеността”, коментира кметът на община Горна Оряховица Йордан Михтиев. Проектът ще се отрази положително и на местните икономики, тъй като регионалните консуматори ще имат преференции при използването на евтиния енергоносител, изтъкна и кметът на Полски Тръмбеш Георги Чакъров.

Основен инвеститор в проекта, за който ще бъдат отчуждавани и частни земи, е „Набуко газ Пайплайн България”. В консорциума влизат няколко компании, сред които нашата „Булгаргаз Холдинг", „Боташ" (Турция), „Трансгаз" (Румъния), „МОЛ" (Унгария), ОМВ (Австрия) и RWE, Германия.

По искане на международната компания „Набуко газ Пайплайн Интернешънъл" 50% от капацитета на тръбата ще бъдат заделени за използване с предимство от транзитните страни, съобщи в. "Борба". Освен това „Набуко" ще може 20 години да определя тарифите си сам, без да ги съгласува с регулаторния орган. Така вече България и останалите държави от ЕС няма да са зависими изцяло от руските газови доставки, а регионалните икономики ще бъдат стимулирани с евтиния енергоносител.

По предварителни оценки ориентировъчната дължина на трасето е около 4000 километра, очакваното потребление е 20-25 милиарда кубически метра годишно, в това число в транзитиращите страни - 6-8 милиарда кубически метра, а в страните от Централна и Западна Европа - 14-17 милиарда кубически метра.

Предварителната оценка на необходимите инвестиции за изграждане на целия проект е 4,5 - 5 милиарда евро. Дължината на газопровода на българска територия е 392 километра, с две компресорни станции. За изграждане на газопровода и прилежащите съоръжения в България са необходими 350-400 милиона евро. Очаква се той да влезе в експлоатация през 2011-2012 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 28.05   1358 г. – Във Франция започва най-голямото селско въстание през Средновековието, известно като "Жакерия". 1754 г. – Френско-индианската война: Състои...