400 лева глоба за куче без каишка в София

22.06.2011 | 09:03
по статията работи:
Подаряваме любимец на дете след декларация от родителя. Наказват с 200 лв., ако скрием животното от данъчните
400 лева глоба за куче без каишка в София

400 лева глоба ще отнасят всички столичани, които бъдат хванати да разхождат кучетата си без каишка два пъти за една година. При първо нарушение санкцията е 50 лева, предвиждат последните промени в Наредбата за придобиване, притежаване и отглеждане на животни - домашни любимци, на територията на Столична община, която местният парламент ще гласува утре. На обществени места всички четириноги трябва да бъдат с каишки с дължина 1,5 метра. Кучета с тегло над 10 килограма трябва да носят и намордник За останалите той е задължителен само в градския транспорт, предвиждат промените в наредбата. Условията не важат за кучета водачи.

Поводът и намордникът не са задължителни само на определените от районните кметове места за разходка. За целта обаче те трябва да оградят въпросните пространства. Проверка на в. „Монитор" показа, че в столицата те са общо 167. От всички 24 столични района маршрути за разходки на четириноги са определили 21. Банкя и „Надежда" не са посочили позволените места, а кметът на „Искър" Йордан Томов е описал забранените за разходка места, но не и позволените.

Според общинската наредба за отглеждане на домашни любимци разхождането на кучета в парковете е забранено. Разпоредбата обаче прави изключения за местата, определени от районните кметове. Така голяма част от тях посочват маршрути именно на територията на паркове и градини. Районната администрация в „Средец" например е определила няколко места в Борисовата градина. „Става дума за крайни алеи на парка", обясни кметът Маргарита Гутева. Друг маршрут е алеята покрай Перловската река.

Същите места са посочени и от районната администрация на „Лозенец". Освен тях кметът Прошко Прошков е определил и района на дъбовата гора покрай бул. „Никола Вапцаров".

Друг централен район - „Оборище", също позволява разходки на кучета в паркове. Гражданите могат да изведат домашните си любимци по южната алея на парка „Заимов", успоредна на бул. „Янко Сакъзов".

Друг маршрут са алеите около Докторската градина - по улиците „Шипка" и „Сан Стефано". „Тези места са отбелязани с хоризонтална маркировка Отказахме се от табелките, защото имахме много лош опит с тях", обясни инж. Галя Войкова. Тя допълни, че местата за разходка не могат да бъдат оградени, защото са малки по площ. „Ние едва успяваме да отделим терени за детски площадки", заяви тя.

Кметът на район „Възраждане" Ева Сеизова пък е позволила разходки на кучета на цялата територия на парка „Възраждане". Според заповедта й четириноги на каишка могат да се появяват и по улиците „Три уши", „Позитано", „Зайчар" и „Царибродска". Идентично е и положението в „Овча купел". Там се позволява разхождането във всички градски градини и паркове, както и в междублоковите пространства. Изключение правят градинките, където има детски площадки. Повечето места за разходка в район „Слатина" също са в парк - „Гео Милев". Другата опция отново са междублоковите пространства.

Подаряваме любимец на дете след декларация от родителя

Столичаните под 18 години могат да купят или да получат като подарък куче, само ако имат нотариално заверена декларация от майките или бащите си. В противен случай родителите ще бъдат глобени от 100 до 200 лева. При повторно нарушение санкцията може да стигне до 500 лева. Това предвиждат последните промени в Наредбата за придобиване, притежаване и отглеждане на животни - домашни любимци, на територията на Столична община, която местният парламент ще гласува утре.

Децата под 14 години няма да имат право да извеждат сами кучета над 10 килограма. Разходките ще са възможни само ако с тях има и пълнолетен придружител. Ако екипите на районните кметства в столицата на обществени места засекат само дете с тежко куче, родителите му ще бъдат глобени с фиш от 20 лева.

С новата наредба се забранява още разкриването на кучешки хотели или пък училища в жилищни сгради.

Наказват с 200 лв., ако скрием животното от данъчните

От 100 до 200 лева глоба грози всеки столичанин, който скрие домашно куче или коте от районната данъчна служба. Според промените в наредбата хората имат 2 месеца, за да декларират промяна на собствеността на животното или смяна на адреса. При смърт на кучето столичани трябва да отидат в районната данъчна служба до 7 дни.

Собствениците на кучета в столицата са задължени да плащат годишна такса за любимците си. Нейният размер е символичен - 24 лева, а събираемостта й ниска. От Столичната община освобождават столичани от налога, ако кастрират домашните си кучета.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...