Един от най-големите производители на тютюневи изделия в света British American Tobacco (BAT) е оглавил група от хранителни, фармацевтични, петролни и химически компании, които са изградили и прилагат успешно дългосрочна стратегия за определяне на политиките на ЕС, твърдят в свое изследване учени от университетите в Единбург и Бат.
След проучване на близо 700 вътрешни за BAT документи, академиците от Единбург и Бат са открили доказателства, че в средата на 90-те години British American Tobacco се е споразумял с известния мозъчен тръст Европейския център за политика (EPC) за създаване на „фронтова група”, която да осигури формирането на европейската политическа рамка съгласно интересите на бизнеса, а не на обществото. Според учените BAT е включил в мрежата (Форум за оценка на риска) редица корпорации като Shell, Zeneca, Tesco, SmithKline, Beecham, Bayer и Unilever. Тяхната задача е била да формират системата за оценка на влиянието на дадена политика върху конкретна област, уточнява EUobserver.
В ЕС има голям брой системи за оценка на влиянието, които се използват като инструменти за оценка на потенциални законодателни промени. Всяка система набляга на различните аспекти на последиците от избора на приемането на една законодателна норма спрямо друга. Характерно е, че за основа на оценката служат печалбите и загубите от дадена норма като стойност. Именно тук насочват критиките си учените, тъй като от гледна точка на бизнеса печалбата и загубата се изчислява много по-лесно в парични измерения, докато загубата или унищожаването на човешки живот е по-субективен критерий.
Системата за оценка на влиянието е била използвана от BAT, тъй като е дала отличен резултат за Philip Morris в САЩ преди време. BAT се е консултирала с британския консултант Чалрз Баркър, който е изработил стратегията за основаване на фронтова група от известни имена и в други области. Целта на BAT е била да се вмъкне системата за оценка на влиянието като поправка в Договора от Амстердам, за да може в бъдеще да се противодейства на ограничаването на ползването на тютюневи продукти. Основен „сътрудник” в това начинание била Великобритания, тъй като Лондон най-много предпочитал въпросната система за оценка при законодателни промени. Затова британското председателство през първата половина на 1998 година се е явило като „прозорец” за BAT, с помощта на EPC, да прокара поправката.
От ЕК не са знаели, че инициативата за поправката на Договора от Амстердам е била подета от тютюневата компания. От своя страна BAT не крие, че е предложил гледната си точка на ЕК, макар и чрез трети страни. „Авторите на проучването са го направили така, че да изглежда, че всеки, който не е съгласен с тяхното мнение, е не на грешна позиция”, коментира говорителят на BAT Кейт Матрунола.
„Не съм бил начело на EPC по това време и не мога да отговарям за действията й. Подобна кампания не съвпада с ценностите, за които се борим”, казва председателят на мозъчния тръст Ханс Мартин. Той посочва, че когато е поел ръководството на организацията, е затворил Форума за оценка на риска (фронтовата група на BAT), тъй като там имало „само членове на големите корпорации”.