EK наказва 2 изпълнителни агенции?

17.07.2008 | 13:17
по статията работи: Лили Бончева
Става дума за ИА ФАР в МРРБ и за Централното звено за финансиране и договаряне в МФ. Страната може да изгуби €600 млн. от еврофондовете
EK наказва 2 изпълнителни агенции?

Европейската комисия (ЕК) ще отнеме правата на две български агенции да управляват еврофондове по програма ФАР. Това е записано в проекта на доклада за управлението на европейските пари в България, съобщи БНТ. Предстои докладът да бъде оповестен официално на 23 юли. Проекта на доклада (на английски език, в PDF-формат) може да прочетете тук.

Става дума за Изпълнителната агенция ФАР в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и за Централното звено за финансиране и договаряне в Министерство на финансите.

Общата засегната сума е над 600 милиона евро. В доклада на ЕК се казва още, че липсва воля за справяне с финансовите измами в България и че липсата на резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност предизвиква сериозна загриженост.

На 9 страници ЕК разглежда усвояването на еврофондовете в България, започвайки с твърдението, че в България административният капацитет е слаб и че са налице сериозни съмнения за измами и конфликт на интереси при възлагането на поръчките.

Най-сериозно е положението с програма ФАР, където Комисията пише, че ще оттегли решението, с което дава право Изпълнителна агенция ФАР в регионалното министерство и Централното звено за финансиране и договаряне във финансовото да сключват договори.

Записана е и закана вече усвоените суми да бъдат преразгледани и евентуално изискани обратно от България. Общата засегната сума по ФАР е 610 милиона евро, от които 250 още не са договорени.

В доклада са описани и спрените 100 милиона евро по програма САПАРД и 114 милиона евро по ИСПА и се казва, че през есента ще има решение дали да бъдат възобновени плащанията.

Причините за проблемите Комисията вижда в слабостта на администрацията и съдебната система.

Разследванията на европейската служба за измами ОЛАФ са установили, че българските магистрати имат навика да разделят големи дела на малки дела и така да затрудняват разследванията по тях. Има и често изтичане на поверителна информация със силни съмнения за намеса на организираната престъпност, пише още в Доклада.

В заключенията си Комисията пише: администрацията е с ниски заплати и е податлива на корупция, липсва воля за бързо справяне с финансовите измами, липсата на резултати в борбата с корупцията по високите етажи и организираната престъпност, предизвикват загриженост.

В текста има и предупреждение, че ако няма спешни действия фондовете може да бъдат изгубени. Към България са отправени препоръки да не назначава висши чиновници при съмнения за конфликт на интереси, да засили проверките на място и одитите върху усвояването на европари, властите бързо да изискват пари обратно при нередности, по-често да се уведомява Комисията.

Брюксел приветства назначаването и работата на вицепремиера Плугчиева и призовава България да направи така, че европарите да достигат до редовите граждани, без средствата да бъдат източвани от, "корумпирани чиновници, свързани с организираната престъпност".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...