Google с реверанс към ювелира Фаберже 2

30.05.2012 | 11:25
по статията работи: Елица Елефтерова
Скъпоценните яйца и днес вълнуват много хора
Google с реверанс към ювелира Фаберже
Снимка: Google

Търсачката Google чрез промяна на своето лого (т.нар. Google-Doodle)*, днес отдава почит на един от най-изящните ювелири в цялата история на човечеството, който буди възхита с творенията си дори и днес. Става дума за Петер Карл Фаберже (Peter Carl Fabergé), чието истинско име е Карл Густавович Фаберже. Както подсказва името, става дума за майстора на т.нар. “яйца на Фаберже”.

Ювелирът е роден в семейството на бижутер. Баща му Густав Фаберже е естонец от емигрирал френски хугенотски род, а майка му Шарлот е датчанка. Родителите му са емигрирали в царска Русия, но самият Петер израства в Италия, Франция, Германия и Великобритания, където получава и своето космополитно образование.

Наследява работилницата на баща си през 1870 г. и става изключително популярен във владетелските дворове на цяла Европа, благодарение на невероятното си умение да изработва изящни предмети от злато, сребро, малахит, топаз, лазурит, кристал и десетки други материали. В Русия Фаберже е титулуван като „ювелир на Негово Императорско Величество и ювелир на Императорския Ермитаж“.

През 1885 г. император Александър III поръчва на ателието на Фаберже (в което работи и не по-малко известният Михаил Перхин) едно декоративно великденско яйце като подарък за своята съпруга Мария Фьодоровна.

След мигновения успех на творението, Фаберже получавал постоянни поръчки за императорския двор и изработил едно след друго 10 яйца за цар Александър III, който всяка година до смъртта си през 1894 г. подарявал по едно на жена си Мария Фьодоровна. Още 44 ювелирни яйца са направени в периода 1895-1916 г. за цар Николай II за подарък на майка му, по това време императрица, и за съпругата му Александра Фьодоровна.

Общо по императорска поръчка са направени 54 великденски яйца. Може да се предположи, че има няколко яйца, които са били подарени и на други членове на императорското семейство. Днес със сигурност са запазени 45 яйца, има запазена фотография и на още едно, а други 5 са известни по описания.

Съхранено е и едно от двете незавършени яйца, работата по които прекъсва през 1917 г. Сред запазените до ден-днешен има такова с миниатюра на сибирски влак, с крайцер, с кокошчица от цветно злато, яйце-часовник, яйце-портретна галерия на императорското семейство.

Революцията от 1917 г. слага край на славната кариера на Фаберже. Майсторът продава своите дялове от фирмата на сътрудниците си и напуска Русия. Умира в изгнание — тленните му останки са пренесени от Швейцария и погребани редом с тези на жена му в Кан.

*Google-Doodle е логото на търсачката Google с графични допълнения. Doodle буквално се превежда като "драскулка". Идеята е значими дати, свързани с отделни личности - автори на книги, художници, музиканти, учени, политици и всички хора, останали в световната памет с идеите и дейността си, както и специални дати да се припомнят и честват чрез различни креативни анимации, постери и всякакви щури идеи. Галерия с тях може да видите тук

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...