Досиетата на приключилите проекти за модернизация на малки и средни предприятия да се архивират, за да може да се проследи осъществяването на последващ контрол.
Това се посочва в доклад на Сметната палата за извършен одит на изпълнението на проекти по приоритетна ос 2 - "Подобряване на технологиите и управлението в предприятията", "Технологична модернизация в малките и средни предприятия", информира iNews.bg.
Одитирани обекти са Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП).
Проверките обхващат периода от януари 2009 г. до 30 юни 2012 г., когато министри на икономиката са били Петър Димитров от БСП, Трайчо Трайков и Делян Добрев от правителството на ГЕРБ.
Общият брой одобрени за финансиране проекти по двете одитирани процедури е 369, като безвъзмездната финансова помощ по тях е в размер на 194 448 944 лв.
Стойността на реално изплатените средства по процедура "Подобряване на технологиите и управлението в предприятията" е в размер на 51 518 163 лв., или 53 на сто от стойността на помощта.
По процедура "Технологична модернизация в малките и средни предприятия" към 30 юни2012 г. реално изплатените средства са в размер на 21 525 858 лв., или 22 на сто от стойността на безвъзмездната помощ по договорите.
Процедурата е в процес на изпълнение към момента на одита, отбелязват от Сметната палата.
Експертите от палатата препоръчват още да се прецени необходимостта от въвеждане на система за управление на проектите, която дава възможност детайлно да се отразят направените констатации и дадените препоръки, дадени при извършените посещения на място.
От палата смятат, че трябва да се обърне внимание и на провеждане на обучения с бенефициенти при изпълнението на проектите за изготвяне на междинни или окончателни отчети. Целта на мярката е да се подобри качеството и да се ограничи възможността за връщане на проектите за доуточняване.
Министърът на икономиката разполага със срок от шест месеца, в който да предприеме мерки за изпълнение на препоръките на Сметната палата.
В процеса на оценяване експертите на палатата са установили, че заложената формула за изчисляване на процента на безвъзмездната финансова помощ е с точност до втория знак след десетичната запетая. По този начин при някои проектни предложения при закръгляването се получава размерът на помощта да е извън допустимите граници - над 1 000 000 лв., или под 50 000 лв.
Повече по темата четете в iNews.bg