БАН: Лошите кредити могат да достигнат 20%

14.10.2009 | 11:25
по статията работи:
Над 76% от кредитите са теглени от домакинства с изключително ниски доходи, сочи изследване
БАН: Лошите кредити могат да достигнат 20%

Прогнозата на БНБ за увеличаване на лошите кредити до над 16% ще се сбъдне. Това каза Емилия Ченгелова от Института по социология при БАН на кръгла маса "Цената на задлъжнялостта", организирана от Института по социология при БАН, предаде Агенция "Фокус".

Ченгелова се позова на изследване на института за задлъжнялостта на българското население. Според нея процентът на лошите кредити може да стигне и 20 на сто. От изследването става ясно, че кредитният бум у нас е бил в периода 2006-2008 г. Според Ченгелова домакинствата тогава най-вече са усетили бедността и са търсили допълнителни средства за задоволяване на нуждите си.

Българските домакинства масово ползват кредити и заеми, за да покриват неотложните си нужди. 67% от кредитите и 87% от заемите, които българинът е взел, са предназначени за поддържане на жилищната инфраструктура и потребности от първа необходимост. Над 76% от кредитите са теглени от домакинства с изключително ниски доходи. 2.9% от кредитните длъжници са изпаднали в неплатежоспособност.

Кредитната дейност в България е изкривена и има нужда от адекватен контрол на банковата дейност. Около това мнение се обединиха участниците в кръглата маса. "Българските банки трябва да съставят по-внимателно кредитните си портфейли", посочи директорът на Института по социология Димитър Димитров.

Кризата в България сред българските домакинства е настъпила преди 2008 г., каза Духомир Минев от института. Като се има предвид брутната кредитна задлъжнялост по данни на БНБ, според Минев кредитният бум се дължи на съществуващо напрежение в доходите на хората. Заради ниските си доходи те са търсели начини за намиране на допълнителни средства и няма как да са знаели, че кредитите могат да ги вкарат в капан. Според него данните за бедността у нас са подценени, а в страната се шири диспропорция на доходите и социално неравенство.

Проф. Гарабед Минасян от Икономическия институт на БАН обаче обясни, че нулевата задлъжнялост също не е за предпочитане. Той даде пример с Румъния от края на 80-те години на миналия век, когато страната е изплатила външния си дълг, но пък това е имало сериозни последствия най-вече в социалната сфера. Минасян допълни, че задлъжнялостта в европейските страни и особено в САЩ е два пъти и дори повече от размера на Брутния вътрешен продукт. Проблеми могат да настъпят при кризи и масово непогасяване на задълженията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...