БАН: Средната заплата у нас продължава да расте, което е парадоксално

29.09.2009 | 11:42
по статията работи:
Като последица от икономическата криза у нас се увеличава делът на скритата икономика, обясни икономист
БАН: Средната заплата у нас продължава да расте, което е парадоксално

Нарастването на средната месечна работна заплата у нас в условията на икономическа криза през тази година е парадоксално. Това каза ст.н.с.д.ик.н. Росица Рангелова от Икономическия институт на БАН по време на научна конференция на тема „Социални аспекти на членството на България в ЕС в контекста на световната криза", предаде Агенция „Фокус".

В годините на икономически растеж от 2004 г. до 2007 г. средната месечна работна заплата расте от 292 лв. до 431 г., което е нормално. През 2008 г. тя е била 524 лв. Средната месечна работна заплата за първото тримесечие на 2009 г. обаче расте на 563 лв., а през второто тримесечие става 588 лв.

„Това е парадокс и се приема като отклонение от каноните по време на криза. Работната заплата по принцип би трябвало да намалява", коментира Рангелова. Парадоксално е и че вътрешното потребление у нас не намалява. Търсенето обаче е намаляло и дефлацията вече е налице.

По думите на икономиста като последица от икономическата криза у нас се увеличава делът на скритата икономика. За нас този дял по различни източници, които си приличат, е от 25 до 40 % от БВП.

За септември НСИ оценява много нисък индекс на бизнес климат и не се очаква подобрения в следващите месеци, стана ясно още от думите на икономиста. По този индекс се изчисляват условията за бизнес в секторите - строителство, индустрия, търговия на дребно и услуги. В условията на криза у нас намаляват паричните чуждестранни трансфери, отчете Рангелова.

В условията на криза е нормално да има масово връщане на български емигранти. Това обаче не се отчита в България. Ако има връщане на хора у нас, то това са нелегалните емигранти с ниска квалификация.

"Здравеопазването, пенсионното осигуряване и образованието са голямото предизвикателство за България в социалната сфера". Това каза от своя страна директорът на регионалното бюро на Фондация „Фридрих Еберт" в София Марк Майнардус.

"20-те години преход в страните от Югоизточна Европа бяха с фокус върху икономическите аспекти и с едно огромно пренебрежение по отношение на социалната сфера", обясни Майнардус.

„Сега в България настъпва и световната икономическа криза. В Германия много фирми фалират, има срив на пазара на труда, безработицата се увеличава, но ние можем да се справим с тази ситуация, защото имаме стабилна социална сфера. Сега в условията на криза всичко в България е насочено към осигуряването на балансиран бюджет и така се пренебрегва социалната сфера. Така както по отношение на правосъдието ЕС има изисквания към България, може да се каже, че такива има и по отношение на социалната сфера", каза той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...