БЕХ търси 900 млн. лв., за да се разплати с американските централи

18.08.2015 | 19:00
по статията работи: econ.bg
НЕК трябва да се издължи на ТЕЦ-овете до края на годината
БЕХ търси 900 млн. лв., за да се разплати с американските централи
Снимка: Thinkstock/Guliver

Български енергиен холдинг (БЕХ) ще изтегли заем, с който НЕК ще се разплати с американските ТЕЦ-ове „Ей И Ес гълъбово“ и „КонтурГлобал Марица Изток 3“. Компанията трябва да покрие задълженията си към ТЕЦ-овете до края на тази година. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Процедурата по привличане на необходимите средства ще започне на 27 август. Тогава на сайта на БЕХ и в официалния вестник на ЕС ще бъде публикувана обявата.

Петкова каза още, че разплащането с двата ТЕЦ-а ще стане едновременно и то веднага след получаването на заема от БЕХ. Затова и търсените в момента от холдинга кредити са в размер на цялата дължима сума към американските централи. Към момента тя е малко под 900 млн. лв. Веднага след като заемът бъде получен, борчовете на НЕК към „Ей И Ес гълъбово“ и „КонтурГлобал Марица Изток 3“ ще бъдат ликвидирани, след което ще влезе в сила и договорената с двете централи отстъпка в цените им за разполагаемост, което ще пести на НЕК по 96 млн. лв. годишно, припомни Петкова, информира iNews.

Тя допълни, че по процедурата с тегленето на заем за покриване на дълговете към двата ТЕЦ-а е имало известно забавяне. То е било наложено от необходимостта преди да започнат процедурите, да стане ясно решението на КЕВР за новите цени на тока от 1 август. То е било необходимо, за да се покаже на банките какви ще са приходите и разходите на НЕК, какъв ще е моделът на работа и най-вече, че компанията вече няма да генерира загуби, обясни енергийният ни министър.

Във фонда за стабилизиране на електроенергийната система вече се набират средства. Към вчерашната дата постъпленията в него надхвърлят 2.4 млн. лв., съобщи още Теменужка Петкова. Тя отбеляза, че само за няколко дни, между 24 и 31 юли, тази сума е била натрупана от събирането на 5-процентната вноска върху продадената енергия.

„Създаването на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ е най-сериозната мярка за стабилизиране на сектора. Това наистина беше правилната стъпка и първата за преминаване към изцяло либерализиран пазар“, каза Петкова.

Друга сериозна крачка в тази посока е сключеният вече консултантски договор със Световната банка (СБ) за разработване на модел за либерализацията. Ще използваме знанията и експертизата на колегите от СБ, за да изберем най-добрия модел, така че той да бъде в интерес както на бизнеса, така и на българските потребители, допълни енергийният ни министър.

До края на тази година от съкращенията на административните разходи в енергийния сектор ще бъдат спестени близо 20 млн. лв. Петкова уточни, че не става въпрос за съкращаване на хора или намаляване на заплати, а само на разходи.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...