Бивш изпълнителен директор на КТБ: Хампарцумян е в основата на атаката срещу КТБ

14.11.2014 | 09:59
по статията работи: econ.bg
Банкерът предварително знаел какво ще се случи
Бивш изпълнителен директор на КТБ: Хампарцумян е в основата на атаката срещу КТБ
Снимка: Google Maps

Банкерът Левон Хампарцумян е ключова фигура в атаката срещу КТБ АД. Това заяви в интервю за "Гласове" доскорошният изпълнителен директор на банката Илиян Зафиров. По думите му Хампарцумян е бил първият, който е повдигнал въпроса за парите на държавните предприятия – още през есента на 2008 г.

"УС на Асоциацията, чийто член бях и тогава, беше извикан на поредна среща с УС на БНБ по текущи проблеми. Левон също беше извикан, макар че тогава не беше член на УС на Асоциацията, а поради факта, че е шеф на най-голямата банка. Изведнъж, ни в клин, ни в ръкав, ме нападна пред всички защо парите на държавните дружества били концентрирани в КТБ", заяви Зафиров, допълвайки, че тогава дори Иван Искров е бил учуден от реакцията на Хампарцумян.

Според Зафиров не е случаен и фактът, че "основният атакуващ" КТБ през последните 5 години Иво Прокопиев, се финансира именно от банката на Хампарцумян.

"Левон Хампарцумян беше и един от главните идеолози на прословутото постановление на правителството на Марин Райков за разпределението на парите на държавните предприятия. Тази концепция доведе до големи загуби за държавните предприятия и проблеми при управлението на средствата им. Те и без това бяха достатъчно декапитализирани благодарение на ходовете на Дянков да кърпи опоскания държавен бюджет на техен гръб", коментира още бившият изпълнителен директор на КТБ.

Зафиров разкри също така, че още преди да започнат масовите тегления от банката и тя да бъде поставена под специален надзор, Хампарцумян е заявил пред него, че ситуацията може да се влоши и да се стигне до паника.

Бившият изпълнителен директор коментира още собствеността на банката. По думите му се говори за "банката на Василев", но Цветан Василев е само един от акционерите, макар и голям акционер.

"Имаме акционери от САЩ, Великобритания, Ирландия, Германия, Австрия, Швейцария, Люксембург, прибалтийските държави, Гърция. Голяма част от тях са огромни инвестиционни банки и фондове, които няма да са съгласни акциите им просто да се "изпарят” в небитието само защото това е изгодно на някого", заяви той.

По отношение на Оманския фонд Зафиров коментира, че султанът на Оман не е особено доволен от действията срещу собствеността на фонда и грубото отношение от страна на българските институции.

Оцени статията:
4.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 187.06   1429 г. – Френските сили под командването на Жана д'Арк разгромяват основната английска армия в Битката при Пате – тази победа обръща хода на Стогодишната...