Богати държави изкупуват земеделска земя в бедните страни от Третия свят

13.05.2009 | 14:03
по статията работи: econ.bg
Процесът, който е резултат от кризата с хранителните продукти през миналата година, заплашва сериозно местните общества
Богати държави изкупуват земеделска земя в бедните страни от Третия свят

Снимка: cenlamedia.com

Хиляди декари земя в Африка, Русия и Украйна са били изкупени или взети под аренда от по-богатите световни икономики, за да се използват за производство на биогорива и храна, предаде EUobserver. Става въпрос за земи, които по размер се явяват приблизително равни на обработваемата земя в Германия и които струват десетки милиарди евро, сочи проучване на IFPRI (International Food Policy Research Institute).

Процесът, който е резултат от кризата с хранителните продукти през миналата година, заплашва сериозно местните общества, чието право и традиции в използването на земята са пренебрегнати заради интересите и нуждите на други.

Година след кризата с храните в глобален мащаб, която доведе до редица бунтове в страни от Третия свят, редица държави показват, че са си научили урока. Тези страни (Китай, Индия и арабските държави) са решили да осигурят стабилност за обществата си в това отношение, дори с цената на недоимък за други общества.

В същото време нещата се усложняват от европейски компании за производство на биогорива, които търсят земя за своя бизнес. Тези компании търсят главно по-нискокачествена земя (т.нар. waste land) поради данните, че използването на добра земя за производство на биогорива на практика увеличава вредните емисии газове в атмосферата. Сред примерите в това отношения са американската Sun Biofuels, която е купила земя в Етиопия и Танзания и британската CAMS Group с покупка на 45 хил. хектара в Танзания. В Русия датската Trigon е купила 100 хил. хектара. Тези примери са само капка в морето, казват от IFPRI.

„Политиката на ЕС допринася за инвестициите в по-лоша земя извън ЕС. И като казвам по-лоша, това не значи, че тя не става за нищо. Напротив – говорим за земя, използвана за пасища, за строеж на села, за пчеларство, за събиране на орехи ако щете. Тази земя официално се води ниска категория, но това е само официално”, твърди Рут Мейнцен-Дик, един от авторите на доклада. Тя счита, че подобна политика може да доведе до социални бунтове на местното население, което няма да приеме така лесно загубата на земята си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...