Богатството на домакинствата у нас е над 30 млрд. лева

16.06.2014 | 10:50
по статията работи: Мина Стойчева
За десет години размерът на средствата е скочил с 23 млрд. лв.
Богатството на домакинствата у нас е над 30 млрд. лева

Родните домакинства разполагат с чисти 30 млрд. лв., показват данните на голяма банкова институция у нас. Това е реалният размер на богатството ни след като от общите финансови активи се извадят общите финансови задължения. В рамките на десет години този показател е нараснал с близо 23 млрд. лв.

Данните сочат, че общият размер на паричните ни средства, в периода от 2004 до 2014 г., е отбелязал ръст от цели 40 млрд. лв. Тази тенденция продължава, като прогнозите са, че до края на настоящата година средствата на домакинствата ще достигнат повече от 50 млрд. лв. През 2013 г. родното богатство е било в размер на близо 49 млрд. лв., като над 80 на сто от тях са били вложени в депозити и валута. Останалата част от сумата са били насочени към взаимни и пенсионни фондове, застраховки и акции.

Успоредно с това обаче се увеличават и дълговете на българина. За периода от 2004 до 2014 г. те са нараснали цели 5 пъти и са отбелязали размер от 20 млрд. лв. Повече от половината заеми са били отпускани като потребителски кредити, а останалата половина – за жилищни такива, съобщи в-к "24 часа".

Според изчисленията  нетното финансово богатство за цялата Централна и Източна Европа (ЦИЕ) се е увеличило двойно за десет години. В момента то е на стойност 780 млрд. евро. Нарастването обаче далеч не е достатъчно, за да се достигнат размерите на развитите страни. То представлява не повече от 25 на сто от богатството в тях. Изчисленията показват, че в България домакинствата разполагат с най-малко средства, а в страни като Полша, Унгария и Русия техният размер е десетократно или дори стократно по-голям.

По отношение на задълженията на страните от ЦИЕ, в почти всички от тях по-голям ръст бележат жилищните кредити за сметка на потребителските. Общият размер на дълговете на тези държавите е в рамките на 20% от Брутния вътрешен продукт на региона, докато за Австрия, Италия и Германия, например, те се равняват на почти 60% от БВП. В същото време финансовите активи на първите представляват 45 на сто от БВП, докато за останалите три страни техният размер е 207 на сто от БВП.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...