Борисов и Дянков прогнозираха увеличаване на заплатите

02.05.2012 | 17:25
по статията работи: Петър Чернев
От КНСБ поискаха 25 % ръст на средната работна заплата
Борисов и Дянков прогнозираха увеличаване на заплатите
Снимка: Sxc.hu

 

Днес в София се проведе VІІ Редовен конгрес на Конфедерацията на независимите синдикати в Българи. Участие в него взеха премиерът Бойко Борисов, вицепремирът Симеон Дянков и др.

"Оптимист съм за повишаването на пенсиите и за заплащането в държавните организации. Необходима е обаче по-активна политика в продажбата на ненужните държавни активи". Това заяви министър Дянков преди началото на събитието. Той посочи, че минималната работна заплата се е увеличила с 22% от началото на кризата, докато инфлацията се е повишила с 8 на сто, което е реален растеж, информира БТА.

"Правителството започна да вдига минималните доходи и в чисто икономическа логика следва догодина тази тенденция да продължи". Това каза от своя страна премиерът Борисов. По думите му настоящата криза се е оказала най-дългата в историята на човечеството.

Освен че има успешен диалог със синдикатите, премиерът посочи и че е благодарен на вицепремиера Симеон Дянков. "Аз съм много благодарен на Дянков, че го има, иначе щяхте да свиркате или по мене, или по Пламен (Пламен Димитров, лидер на КНСБ - бел.ред.)", каза Борисов. Той направи коментара, след като финансовият министър бе шумно освиркан от синдикалистите и другите присъстващи на конгреса, информира iNews.bg.

Борисов похвали Дянков, като заяви, че благодарение на него в страната ни има фискална дисциплина. Накрая той посочи, че надали има премиер или президент, който да не иска пенсиите да са високи, заплатите големи, да се работи по-малко, да има по-ниска пенсионна възраст. "Ако има такъв - той е за убиване", категоричен беше министър-председелят.

КНСБ поиска 25 % ръст на средната работна заплата. Това се случи в началото на днешното събитие, информира Агенция "Фокус". Президентът на синдиката Пламен Димитров заяви, че минималната работна заплата от началото на следващата година трябва да стане 330 лева. Последиците на кризата за отворената българска икономика се проявиха на пазара на труда със загуба на над 400 000 работни места и свиване на доходи. Според  Димитров днес българското общество е с безпрецедентна поляризация на доходите.

Пламен Димитров каза, че въпреки трудностите и ограниченията, диалогът с управляващите е дал и добри плодове – например съхраняването на над 20 000 работни места чрез програмата за работа на непълно работно време.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...