Министър-председателят Бойко Борисов ще бъде на официално тридневно посещение в емирство Катар, гр. Доха.
Премиерът ще проведе срещи с емира на Катар шейх Хамад бин Халифа Ал – Тани и с премиера на арабската страна шейх Хамад Бин Джасим Бин Джабр Ал-Тани.
Основна тема в разговорите ще бъде развитието и задълбочаването на двустранните икономически отношения между Катар и България. Акцент във визитата е българо-катарски бизнес форум, който Бойко
Борисов ще открие в катарската столица Доха.
В събитието ще се включат представители на 103 български фирми от различни браншове – хранително-вкусова промишленост, туризъм, строителство и недвижими имоти, фармация и др.
Българската страна ще бъде представена като потенциална инвестиционна дестинация за компании от Катар и региона. Ще бъдат подчертани възможностите за инвестиции от катарски компании в няколко
основни области у нас, сред които земеделие и хранително-вкусова промишленост, инфраструктура, транспорт.
По време на форума ще бъдат очертани конкурентните предимства на България като основна туристическа дестинация в региона, възможностите за развитие на българския пазар и за задълбочаване на
българо-катарските бизнес отношения в строителството и недвижимите имоти.
В същото време в България Министерският съвет одобри проекта на междуправителствено споразумение на България и Катар за сътрудничество в областта на военното обучение, технологията и науките.
С документа се регламентира развитието на дългосрочно сътрудничество въпроси от отбранителната политика и въоръжените сили.
Предвижда се обмяна на опит в областта на военно-научното и военно-техническото сътрудничество, военното обучение и подготовката на кадри, сътрудничеството между различните видове въоръжени сили на двете страни и др.
Одобрен беше и проектът на междуправителствен меморандум за разбирателство на България и Катар в областта на земеделието, животновъдството и риболова. Той предвижда обмен на информация и опит по въпросите, свързани със сътрудничество в областта на вредителите и епидемиите, обмяна на опит, както и подготовка на съвместни курсове за обучение на земеделски персонал, сътрудничество в областта на карантината на растенията, обмен на научни изследвания и др.