Премиерът Бойко Борисов и водената от него делегация на 9 и 10 септември ще преговарят в Брюксел за втория транш по еврофондовете, каза министърът на външните работи Румяна Желева, цитирана от БГНЕС.
Борисов ще се срещне председателя на Европейската комисия (ЕК) Жозе Мануел Барозу, а министрите от кабинета, отговарящи за оперативните програми - със съответните комисари и директорите на Главни дирекции. Вече е потвърдена срещата на Росен Плевнелиев с директора на Главна дирекция "Регионално развитие". Ако не успеят преговорите на България за втори транш, страната ще може да ползва само авансовите плащания, посочи Желева.
Средствата по оперативните програми не са спрени заради проблемите с оценките за съответствие, каза външният министър, цитирана от Агенция "Фокус". Ресорният по европейските въпроси зам.-външен министър Красимир Костов поясни, че ЕК е отчела, че четири оперативни програми в областта на транспорта, техническата помощ за изграждане на административен капацитет, социални фондове и конкурентноспособност не отговарят на регламента, който регулира критериите, за да могат тези критерии да бъдат оперативни. Ние си запазваме право след като България внесе необходимите корекции по тези програми, в рамките на два месеца ЕК или да одобри, или да отхвърли ревизираните версии на програмите. "По тези оперативни програми са извършени предварителни плащания и ако те бъдат отменени, ние ще трябва да ги компенсираме и да възстановим средствата по тях", каза Костов.
Имаме много тревожен сигнал от Брюксел, заяви по-рано днес пред журналисти министър-председателят Бойко Борисов. Тази сутрин той е разговарял с българския еврокомисар Меглена Кунева, която го е информирала, че плановете за съгласуване, изпратени от разплащателните агенции, вероятно няма да бъдат приети.
Според премиера това е ново доказателство, че предишното управление на държавата не си е свършило качествено работата и оставя лошо наследство. Сигналът от Брюксел е ужасяващ и ще постави на изпитание идеята на правителството да съживи икономиката чрез стартиране на големите инфраструктурни проекти. "Съгласувателни процедури в момента получават отказ. Затова готвим една голяма делегация на ниво министър-еврокомисар, за да може да помолим за отсрочка, да покажем какво правим в момента и какво наследство сме заварили. Това са антикризисните мерки - да пуснат парите по разплащателните агенции и да ги вкараме в тези инфраструктурни проекти", посочи Борисов.
Според него твърдението на предишното правителство за предприети антикризисни мерки е мит, защото ако в света имаше написани на хартия антикризисни мерки, САЩ, Германия или Великобритания нямаше да са в рецесия. "Антикризисните мерки са: да се спрат течовете от държавата, за да се спрат тези неправомерни разходи трябва да извадят на бял свят всеки един министър какво е заварил и как са управлявали предишните. Това не е нито гонения, нито репресии. Всичките тези далавери, които са правили, са ручейчета, рекички, капчици, от които са изтичали парите", подчерта Борисов. Премиерът каза, че големите инфраструктурни проекти са единствената мярка, която реално вкарва пари. Той допълни, че на 15 септември ще обяви по месеци точен график за етапите на строителство на магистрала "Тракия" и на останалите крупни инфраструктурни проекти.
Еврокомисарят по защина на потребителите Меглена Кунева съобщи след срещата с премиера: "Три са областите, за които говорихме сутринта с Борисов. Едната е за завода за боклук и дългото време, което Европейската комисия изчаква България. В края на този месец комисията ще разгледа изпълнението на България и други страни по директивите в сферата на околната среда. Опасявам се, че този път едно отлагане би било невъзможно. Това означава, че България може да се изправи за първи път пред Европейския съд за неизпълнение на задълженията си по линия на отпадъците. Във всеки момент, в който България демонстрира, че е направила необходимото, процедурата дори и в съда ще спре. И мога да потвърдя, че Европейската комисия би искала да види, че България се справя и няма нужда от такива мерки."
Втората част на разговора между Борисов и Кунева е била за Оперативните програми и оценката на съответствието. Обсъждано е и дали в най-скоро време българската администрация ще успее да убеди Брюксел, че може да проверява Оперативните програми толкова добре, колкото и експертите от Европейската комисия. Бойко Борисов и Меглена Кунева са разговаряли и за връщането на акредитациите на две агенции в Министреството на регионалното развитие и в министрестното на финансите. От тях зависи усвояването на пари още от предприсъединителните фондове и ако има забавяне - загубите за България ще са големи. Според еврокомисаря в България са създадени условия за работа и нито едно от положените усилия не трябва да се неглижира.
"След като националният приоритет е да живеем по-добре, нека да направим така, че и средствата, с които ще постигнем това, да бъдат такива, че да ни дадат гаранции, че ще го постигнем - ред, правила и много дисциплина", посочи Кунева.