Стойността на акциите на китайските компании спадна с 6% по време на четвъртата търговска сесия за седмицата, след като инвеститорите решиха да останат предпазливи преди решенията, които ще бъдат взети по време на срещата на върха на Г20 в Шанхай, предаде Reuters. Сред другите причини за спада на ценните книжа са и страхът на трейдърите от свиване на ликвидността във финансовата система, тревогите, свързани с продължаващото забавяне на икономиката, както и недоволството относно относителната либерализация на регулациите за извършването на първично публично предлагане, смятат някои анализатори.
Бенчмарковият съставен индекс на Шанхайската фондова борса се свлече с 6,5% до 2 740,322 пункта, регистрирайки най-слабия си ден от 26 януари тази година. Индексът CSI 300 спадна с 6,14% до 2 916,271 пункта. Понижението на инвеститорското доверие се разпространи и към Хонконг, където индексът Hang Seng спадна с 1,6%, а HSCE – с 2,4%.
Фондовите борси в Китай загубиха повече от половината си стойност от началото на юни миналата година и продължават да се борят със силния натиск върху себе си. Слабото им представяне доведе до опасения в глобален мащаб, че икономиката на страната може да премине през период на твърдо приземяване през настоящата година.
„Доверието на пазарите все още е крехко, а прогнозите пред икономиката се запазват мрачни, така че инвеститорите може да оптитат да получат приходи по-рано от други години“, посочи ръководителят на подразделението за търговия с ценни книжа към Shanshan Finance Ву Кан, цитиран от Reuters. Стрегът към China Securities Гу Йонгтао вижда друг проблем – според него инвеститорите се боят от свиване на ликвидността на местния пазар. Причината са действията на централната банка, която в четвъртък извърши най-голямата сделка за обратно изкупуване на ценни книжа, чрез която изтегли част свежите средства, напомпани от нея преди местната нова година.
Освен това едва ли може да се очаква Народната банка на Китай да намали минималното изискване за резервите по депозитите при търговските банки. „Много инструменти, използвани за напомпване на ликвидност във финансовата система, падежират и няма признаци, че централната банка ще намали изискването за резервите на търговските банки. Това допълнително създава тревоги за ликвидността в системата“, допълни Гу.