България ще поиска от ЕС нова държавна помощ за тютюнопроизводителит

11.01.2010 | 16:31
по статията работи:
116 млн. лв. са необходими за подпомагане на българските тютюнопроизводители
България ще поиска от ЕС нова държавна помощ за тютюнопроизводителит

В дневния ред на заседанието на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство на 18 януари тази година ще бъде разгледано искане на България за оказване на нова държавна помощ за българските тютюнопроизводители. Мотивите на страната ни в подкрепа на искането бяха одобрени на днешното заседание на Съвета по европейски въпроси (СЕВ).

Новата държавна помощ в размер на 116 млн. лв. ще се прилага съгласно т. нар. "залязваща клауза" (Sunset Cause) от Договора за присъединяване, посочи заместник-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров. В българската позиция е очертана ситуацията в сектор "Тютюн", трудностите в преструктурирането му и финансовите проблеми пред тютюнопроизводителите, свързани с европейското изискване за заплащане на премиите за реколта 2009 г. през 2010 г., както и ефектът от прилагането на тази мярка - насърчаване на тютюнопроизводителите за преминаване в други сектори и отрасли чрез създаване на алтернативни дейности, повишаване на тяхната конкурентоспособност и стимулирането им да произвеждат по-качествен тютюн, който да покрива пазарното търсене.

Намерението на правителството да поиска нотификацията на държавната помощ дойде след протестите на тютюнопроизводителите в края на декември. Получихме уверение от испанското председателство, че точката е включена. Утвърдихме позицията на България, че има трудности в преструктуриране на сектора. Основната трудност е, че до края на 2010 г. по правилата на ЕС не е възможно да бъде изплатена премията за реколта 2009 г., обясни Димитров, цитиран от Агенция "Фокус".

Заместник-министър Димитров изрази надежда, че мотивите на България ще бъдат подкрепени от Съвета на ЕС и подчерта личната ангажираност на премиера Бойко Борисов за разрешаването на проблема.

Ако новата държавна помощ бъде одобрена от Съвета на министрите по земеделието, схемата за подпомагане ще е същата както досега, като ще бъдат подпомогнати 35 200 производители за реколта 2009 г. Няма да е лесно. Лично с това се е ангажирал премиерът на неговото ниво. Консултациите по този въпрос са показали, че има разбиране, че сме изпаднали в тежка ситуация, каза зам.-министърът на земеделието.

Решението ще е трудно, каза Цветан Димитров, но уточни, че правителството е предприело дипломатически совалки, за да бъде издействан положителен отговор на Съвета на министрите по земеделие. Важно е нито една страна-членка да не гласува против.

Другата възможна стъпка за подпомагането на производителите на тютюн са националните доплащания към директните плащания, обясни Димитров. Схемата ще е на база на получени премии за референтен период - последните три години - 2007, 2008 и 2009 г. Така всеки един тютюнопроизводители получава финансов пакет, като изискване е земята да е използвана за земеделска дейност.

Министерството на земеделието и храните (МЗХ) прави анализ за намирането на алтернатива на тютюнопроизводството в България, заяви зам.-министърът. Ние сме в един много сложен етап на търсене на баланса между Европейската тютюнева реформа и нуждите на България като страна-членка, социалните проблеми, които биха възникнали, екологичните проблеми. В определени региони в Родопите едва ли не друга култура не може да се отглежда и че ако го няма тютюна, буквално целият земен слой в рамките на 40-50 см през зимата би се смъкнал в дерето. Това са много специфични неща, обясни Димитров.

Членовете на СЕВ днес одобриха и проект на План за действие за 2010 г. с мерки, произтичащи от членството на България в ЕС. Планът за действие включва мерки, свързани с транспониране в българското законодателство на директиви, чийто срок на въвеждане е през настоящата година или в началото на 2011 г., и за осигуряване на прилагането на регламенти и решения на ЕС, които, поради пряката си приложимост, не подлежат на въвеждане в българското законодателство. Друга част от мерките са свързани с изпълнението на конкретни задължения, произтичащи от действащи актове на ЕС, ангажименти и преходни мерки, които са залегнали в Договора за присъединяване на България към ЕС, както и такива, свързани с подготовката на българските позиции за заседанията на Съвета на ЕС в различни формати.

Председателят на СЕВ - заместник-министърът на външните работи Константин Димитров, обяви, че се работи по преглед на приоритетите на трите председателства на ЕС - Испания, Белгия и Унгария. Той посочи, че този преглед ще позволи на правителството ни да започне да формира позициите си по ключови европейски въпроси на много ранен етап, като по този начин започне по-активно да влияе върху концепциите на всеки проектодокумент, готвен в Брюксел.

 

 


 

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 10.05   1525 г. – По силата на договор от Чамаси, Аграфа (днешен южен Пинд) се сдобива с автономен статут. 1553 г. – От Лондон потегля морска експедиция на бъдещата...