България ще бъде домакин на престижносто състезание "Сомелиер на Европа". За пръв път конкурсът се организира извън родината на виното - Франция. Това съобщи днес Мария Йорданова, председател на Българската асоциация на сомелиерите.
Очаква се за конкурса в България да пристигнат представители на 45 страни, но участие в него ще вземат около 30, съобщи Мишел Шантом, която е посланик на Международната асоциация по сомелиерство и отговаря за организацията на конкурсните събития по света. Всяка страна ще бъде представена от състезател, председател на национална сомелиерска асоциация и журналист. Очаква се гостите да пристигнат у нас до седмица. Самият конкурс ще се проведе в периода 15-20 май, а негов патрон ще бъде президентът Георги Първанов.
Конкурсът ще се състои от два етапа:
- Полуфинали: Те ще включват тест и отговарянето на около 100 въпроса, както и "сляпа" дегустация на бели и червени вина и високоалкохолни напитки. Този етап от конкурса ще се състои в хотел "Кемпински Зографски".
- Финал: До него ще бъдат допуснати единствено финалистите – 4 души, които ще имат задача за определено време да се справят с: декантиране на червено вино, сервиране на шампанско, дегустиране и
охарактеризиране на 2 бели и 2 червени вина и свързването им с подходящи храни, предлагане на подходящи напитки към зададено от журито меню, разпознаване на високоалкохолни напитки поставени във
високи чаши от тъмно стъкло, както и сервиране на пури. Този етап от конкурса ще се проведе в Националния театър "Иван Вазов".
Има идея наградата за най-добрия сомелиер на състезанието, което ще се проведе в България, да бъде Златен ритон, който впоследствие да остане символ на сомелиерството. Това ще бъде емблематично за България, тъй като наградата в проведените до момента девет конкурса се е изработвала от френския производител на шампанско "Руинар", добави Йорданова.
В рамките на конкурса ще има и две по-малки състезания, които ще се проведат извън официалната програма. Едното е организирано от австралийската винарна „Петър Леман”, а другото - от разположената в Елзас винарна ” CiVa”, допълни Йорданова. Двете компании са сред големите спонсори на събитието.
Съчетаването на храна и правилните сортове вино е доста трудна задача. За съжаление е налице голямо текучество на квалифицирани сомелиери от България, каза от своя страна Николай Йорданов, заместник-председател на Българската асоциация на сомелиерите. Той добави, че на българския пазар не се внасят качествени световни марки вино.
На Международната асоциация по сомелиерство й предстои много работа. През следващата година в Аржентина, САЩ или Канада ще се проведе състезанието "Сомелиер на Америка". Впоследствие подобно състезание ще се проведе и в района Азия. През 2010 г. в Чили ще се проведе конкурсът „Сомелиер на Света”, допълни Шантом.
Производството на вино в световен мащаб започва все повече да се унифицира. Това е факт благодарение на т.нар „летящи сомелиери”, които правят много добри вина по цял свят. Тяхната продукция обаче не би могла да бъде регионирана при дегустация от сомелиер или енолог. Именно за това е важно да се обръща особено внимание на характеристиките на виното, произвеждано в различните региони на света, каза още днес Шантом.
Според посланика на Международната асоциация по сомелиерство в нашата страна трябва да се обърне по-голямо внимание на сервирането на вино в чаша. Това според нея е едно от нещата, които трябва да подобри Българската асоциация на сомелиерите.