Български товарен кораб потъна в Керченския пролив, само 1 моряк е спасен

03.01.2008 | 11:22
по статията работи: Апостол Апостолов
Седем от 11-те моряци от потъналия български кораб са загинали, един е бил спасен, продължава издирването на още трима
Български товарен кораб потъна в Керченския пролив, само 1 моряк е спасен

Открит е екипажът на потъналия в Керченския пролив български товарен кораб “Ванеса", съобщи представител на пресслужбата на руското Министерство на транспорта. В района на инцидента се намира моторният кораб “Тегусигалпа", чийто екипаж съобщи, че самият корабокруширал кораб не се вижда, но се вижда спасителен сал и хора във водата със спасителни жилетки", каза източникът. Той посочи, че до 7 ч. бълг. време членовете на екипажа на потъналия кораб не са били качени на моторния кораб. В зоната на инцидента има сложни метеорологично условия – вятър – 18-22 метра в секунда, височина на вълните – 3 метра, предаде Газетару, като се позова на РИА “Новости".

Междувременно РИА “Новости" съобщи, като се позовава на Министерството за извънредните ситуации за Краснодарския край, че седем от 11-те моряци от потъналия български кораб са загинали, един е бил спасен и продължава издирването на още трима. Спасеният моряк е вторият механик на кораба - Николай Димитров.

Както по-рано вече ви съобщихме, товарният кораб е превозвал метал и е под български флаг от Бердянск (Украйна). Той е потънал във водите на Керченския пролив, където наскоро властите разпространиха предупреждение за опасност от бури, съобщи Николай Апостолов, директор на ИА "Морска администрация" .

Според него, корабът е потънал на 25 мили от Керченския пролив. Сателитният сигнал за бедстващия кораб е подаден в центъра в Москва в 2,14 часа тази нощ. Влекачът е на мястото на инцидента.

Според руските агенции корабокрушението е станало около 5 часа българско време. На борда е имало 11 души – 10 души от екипажа са български граждани, а лоцманът е украинец.

"Не е ясно какво се е случило с тях," каза говорителят на министерството. За момента изваждането на кораба е невъзможно поради тежките атмосферни условия.

На помощ на товарния кораб са се протекли няколко руски и украински кораба.

Пред Дарик радио Николай Апостолов обяви списък с българските граждани в екипажа на потъналия кораб:

1. Мирослав Великов Димитров – капитан
2. Петко Савов Момчев – старши помощник
3. Георги Петров Димитров – вахтен помощник
4. Георги Стоянов Желев – главен механик
5. Николай Димитров Димитров – вахтен механик
6. Иван Данчев Христов - вахтен механик
7. Тончо Димитров Бакалов – рулеви
8. Димитър Христов Чепишев – рулеви
9. Горан Дойнов Тодоров – боцман
10. Димо Евтимов Димов – моряк

Капитан Мирослав Димитров е родом от Бургас, главният механик Георги Желев е родом от Априлово, а вахтеният помощник Георги Димитров е бургазлия, допълни Апостолов.

Корабът "Ванеса" е собственост на фирмата "Борд марин" - Бургас със собственик Дойчин Дойчев. Преди години фирмата е била оператор на друг български плавателен съд - "Елена", на който моряк се опита да вземе екипажа за заложници, припомня Дарик радио. Борд Марин е бил представител на американската фирма “Трансатлантик фрейтърс инк". Преди близо 4 години морякът Петър Попов уби моряк и рани трима други на борда на "Елена". Тогава се появиха информации, че „Елена” е превозвал контрабандни цигари.

Министърът на транспорта Петър Мутафчиев непрекъснато се информира за хода на спасително-издирвателните действия, съобщиха от транспортното министерство.

Във връзка с трагичния инцидент министърът ще даде пресконференция, за резултатите от която ще ви информираме по-късно.


Снимка: Уикипедия
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...