В Балчик строят хотел върху храм на богинята Кибела от елинистичната епоха

20.05.2007 | 16:53
по статията работи: econ.bg
Храмът е единственият запазен у нас на фригийската богиня, известна като Майка на боговете и на всичко живо

Върху единствения у нас запазен храм на богинята Кибела се строи хотел, сигнализират музейните работници от Балчик.

Храмът бе открит преди месец от работници по време на изкопни работи на хотел в старата част на Балчик. След това археолози са изровили колони, дори статуя на самата богиня без глава. Разкопките обаче не могат да продължат заради строителството на хотела.

Дарин Канавров – директор на Градския исторически музей в Балчик, обясни пред БНТ, че античният градеж е от III век пр.н.е.: В източната си част хотелът стъпва върху стената на античния храм. Всъщност това се оказва големият проблем. За да бъде временно спрян строежът, музейните работници са представили писмо от Националния институт по паметниците на културата.

Строителят обаче отказал да го приеме и продължава да строи почти върху храма. Преди ден е излята и втора бетонна плоча. Археолозите се надяват, че Националният институт по паметниците на културата ще направи втори оглед на мястото на строежа и ще нареди спирането на строителството на хотела, за да се съхрани ценната находка.

Инвеститорът не бил открит за коментар, защото бил в чужбина.

 

Кибела (среща се и като Кимема, Диндимена) е фригийска богиня, считана за майката-земя. Почитали я в големи части на Мала Азия (около гората Ида, в Лидия, Витиния, Галатия и т.н), пише онлайн енциклопедията "Уикипедия".

Кибела е наричана още и Велика майка, Майка на боговете и всичко живо. Олицетворява силите на природата, покровителка е на планините, горите и зверовете. Спътници на богинята били корибантите, куретите и дактилите в планината Ида.

Към средата на I хилядолетие пр.н.е., чрез гръцките колонии в Мала Азия, култът към нея проникнал и в Гърция, където богинята се отъждестявала в Рея.

Култът на Кибела (Magna Mater) е въведен в Рим на 4 април 204 пр.н.е., когато черният камък (метеорит), символ на богинята, е преместен от Песинунт (Фригия) и е поставен в Палатинския храм. В Рим Кибела се отъждествява с богинята на посевите и жътвата Опс. През 191 пр.н.е., в периода на Републиката в нейна чест са въведени празниците мегалезии. Изобразявана е в обкръжение на животни.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...