*Информацията е актуализирана към 18.20 ч.
В Държавния резерв има налични количества на керосин за 60-68 дни. Затова няма основание да се говори за криза в страната. Това заяви министърът на икономиката енергетиката и туризма Трайчо Трайков на среща с журналисти в Боровец.
Министерският съвет още днес ще приеме решение, с което да се отпуснат количества от резерва, след като се изчерпат запасите в "Лукойл".
Ресорният министър заяви, че е създадена работна група, която следи отблизо ситуацията. Според него случаят с нефтопреработвателното предприятие може да се възприема като
тест за страната доколко се спазват законите: Ако ние се провалим на някой от тези два теста, за което по принцип нямаме съмнения, че отдавна не стои като въпрос, тогава това
означава, че имаме много по-сериозен проблем отколкото съдбата на един министър или на едно правителство.
Новината за създаването на кризисен щаб, който да следи ситуацията след спирането на комбината, беше съобщена по-рано днес от премиера Бойко Борисов. В щаба ще участват още министърът на транспорта Ивайло Московски, директорът на Агенция "Митници" Ваньо Танов, един от заместник-министрите на вътрешните работи, един от заместник-министрите на финансите и шефът на Държавния резерв. Те ще наблюдават процесите на пазара на горива след отнемането на лиценза на рафинерията.
Надявам се, че рафинерията като най-голямо българско предприятие няма да се опита да направи някой номер с държавата. Просто не ги съветвам най-приятелски, каза Борисов. Той заяви, че ще приеме представителители на синдикатите, ако първо направят протест срещу ръководството на предприятието, за това, че година и половина не е изпълнило ангажиментите си по наредбата. След това профсъюзите могат да се срещнат и със социалния министър Тотю Младенов и да разговарят с него за проблемите си.
Премиерът отново повтори, че в България има закони и те трябва да се изпълняват.
Впоследствие от Боровец министър Трайков се обяви против формулировката "кризисен щаб": Няма кризисен щаб, няма криза. Аз съм създал работна група, която следи положението. Според ресорния министър изглежда, че с безакцизните стоки, които произвежда „Нефтохим", нещата са под контрол, особено с битума и полипропилена. С бензина и дизела нещата стоели по подобен начин. Със самолетното гориво обаче нещата са по-спешни, тъй като най-бързо свършват наличните количества. Част от количествата керосин са на склад в "Лукойл" и по думите на министъра поне на хартия ги има.
Предстои да се провери доколко функционира пазара. Отговорността и на останалите компании, които са на пазара, също е много голяма. Със ситуацията в момента ще се провери и какво значението на "Лукойл" на пазара, тъй като до момента от компанията са твърдяли, че нямат господстващо положение, коментира Трайков.
На въпрос знае ли се откъде и в какви количества се внасят горива на пазара, той заяви, че всички търговци имат количества за няколко дни, които са внесли в бизнеса си: Очевидно след като излязат тези количества, които се произвеждат в "Нефтофим", това количество трябва да се компенсира (визирайки запасите на фирмите - бел.ред.). Ние, заедно с митниците, ще следим какви горива се внасят според акциза така че в реално време ще се контролира какви коричества се внасят.
Ако се докаже, че тези количества са недостатъчни, тогава ще се отблокира резервът. Ако имаме нормално функционираща пазарна икономика в този сегмент, тогава не би трябвало въобще да се стига до резерва, заключи Трайков.