Вложители в турската банка „Асия“ разпродават всичко свидно, за да спасят институцията от, както те твърдят, усилията на правителството да я провали. Това предаде агенция „Ройтерс“, според която вложителите в банката продават цялата си покъщнина – от дивани до брачни халки в опит да спасят банката.
В момента финансовата институция има 282 клона и над 1 млн. вложители в югоизточната ни съседка. Социалните мрежи в Турция са изпълнени с призиви за набиране на средства за банката под формата на депозити. В един от тях дори е написано: „Спасета банка Асия от потъване“.
Банката е основана от поддръжници на ислямския проповедник Фетхулах Гюлен, като институцията попадна в спора за борбата за власт между президента Реджеп Тайип Ердоган и Гюлен. Президентът обвинява проповедника, че се опитва да го свали от власт. Ердоган дори се закани да продължи прочистването на институциите като полицията и правосъдието, където се смята, че Гюлен има голямо влияние.
В опита си да покажат лоялност към президента на Турция, държавните компании и институции изтеглиха депозитите си по-рано тази година, като те бяха на обща стойност 4 млрд. турски лири (около 1,75 млрд. долара). Това са около 20% от депозитите в банка Асия, припомня агенцията. За момента обаче от банката отказват да коментират тези цифри и не дават повече подробности пред медията.
Въпреки спада в приходите и депозитите изпълнителният директор на банката Ахмед Беяз е обяснил в интервю, че финансовата институция има едни от най-силните капиталови структури в индустрията и ще
оцелее.
Много от клиентите на банката също са решени да помогнат и до момента техните депозити успяват да поддържат „Асия“ с добра ликвидност. Хората в момента продават дори колите си, за да си направят
депозит в банката, като са твърдо убедени, че тя трябва да продължи да съществува.
Централната банка на Турция също е пожелала да помогне банка „Асия“ след като е видяла как се изтеглят държавните средства оттам. От Турската централна банка са обещали, в случай на недостатъчна
ликвидност, да осигурят достъп на „Асия“ до валутните им резерви. Официално обаче коментар по темата не се дава.
Според източниците на „Ройтерс“ именно този ход за подкрепа от страна на Централната банка е разгневил Ердоган. До момента турският президент отрича да има нещо общо с банковите проблеми на „Асия“.
Проправителствените медии в Анкара ежедневно пишат за банката, че е пред фалит и е крайно време турският банков надзор да се намеси в нарастващата криза. От „Асия“ заявиха, че ще заведат съдебни дела срещу банковия регулатор, защото е позволил да се публикуват подобни материали в пресата, които уронват престижа на институцията.
До момента банката не е върнала нито един клиент и изплаща редовно своите облигационни плащания, обяснява Беяз. Вицепремиерът на Турция Али Бабаджан спомена в интервю преди два месеца възможността банката да бъде купена от държавата.
Според него държавната "Зираат банк", която би желала да открие собствено подразделение за ислямско банкиране, би могла да купи банка "Асия". По-рано тази година закъсалата банка опита да сключи договор за стратегическо партньорство с Катарската ислямска банка, но двете страни не се разбраха за цената на сделката. В момента 54% от акциите на банката са листвани на борсата в Истанбул и са собственост на чужди инвеститори, обяснява Беяз.