Вълна от недоволство срещу избора на Сотир Цацаров*

21.12.2012 | 14:17
по статията работи: Петър Чернев
Според БСП пловдивският съдия е бил назначен, а не избран. ЕК може да изготви нов монтирингов доклад в сферата правосъдие всеки момент
Вълна от недоволство срещу избора на Сотир Цацаров*

Късно снощи Сотир Цацаров беше избран за главен прокурор на Република България, предаде БГНЕС. Още на първото гласуване юристът беше избран на поста с 18 гласа "за", 3 - "против" и 3 "въздържал се".

Изборът на доскорошния председател на Окръжния съд в Пловдив беше посрещнат със солидна доза недоволство.

“Движение България на гражданите” остро протестира и не приема процедурата, по която протече изборът на нов главен прокурор. Процедурата не даваше гаранции за запазване тайната на вота при упражняването му от членовете на Висшия съдебен съвет. Липсата на гаранции за тайната на вота и отделното гласуване на кандидатите по реда на тяхното номиниране, напълно опорочиха очакванията, включително и на европейските ни партньори, за прозрачна процедура, с участието на максимален брой кандидати, които да бъдат поставени при реална конкуренция. Това заявиха в позиция от партията, оглавявана от Меглена Кунева.

От там призовават президента Росен Плевнелиев да упражни правомощията си и да не подписва указа за назначаването на нов главен прокурор.

"Проведената процедура не изясни по достатъчно категоричен начин и фактите, свързани със сделки от семейството на г-н Сотир Цацаров и навременното заплащане на дължимите данъци и такси. Вместо да бъдат изнесени конкретно и детайлно всички документи и обяснена фактологията и последователността на събитията, чухме нясни отговори", допълват от "Движение България на гражданите". 

Междувременно депутатите от БСП се обявиха против начина на избиране на главен прокурор. Според тях Сотир Цацаров не бил избран, а назначен. Според Мая Манолова и Михаил Миков ГЕРБ са потъпкали разделението на властите. Социалистите намекнаха, че процедурата за обвинител №1 е опоручена, информира Standartnews.bg.

Преди да издаде указ за назначаването на Сотир Цацаров за главен прокурор, президентът Росен Плевнелиев следва да си отговори на три въпроса. Това каза пред журналисти в парламента Атанас Атанасов, член на ръководството на ДСБ и общински съветник от листата на СДС и ДСБ в Столичния общински съвет, предаде aгенция „Фокус”. Той коментира:

„Единият въпрос е: "Конституционно съобразна ли е процедурата за избор на главен прокурор, проведена от Висшия съдебен съвет при условие, че Член 131 от Конституцията изисква тайно гласуване, а вчера гласуваха с електронна система?".

Вторият въпрос, на който президентът трябва да си отговори, е дали ще бъде независим главният прокурор, при условие, че той сам е признал, че се е запознал с делото "Тодорова срещу Цветанов". „Дело, което не е подсъдно на неговия съд, и го е взел от някакъв друг съд. Този нездрав интерес показва някаква зависимост. Нека да си отговори на въпроса и в по-голям мащаб – дали главният прокурор ще бъде независим от изпълнителната власт.

На трето място - "Има ли високи морални качества един човек, за който стана ясно, че си плаща данъците в зависимост от личния си интерес”.

Българският хелзинкски комитет оттегля членството си в Гражданския съвет към Висшия съдебен съвет (ВСС). Дезавуираме този орган, защото той е измама. С избора на главен прокурор вчера, 20 декември, мнозинството във ВСС доказа, че няма никакво намерение да се вслушва в гражданското общество – напротив, игнорира го безогледно. Това стана ясно от отворено писмо на БХК в израз на протест срещу избора на Сотир Цацаров за главен прокурор на България.

От организацията призовават институциите, които имат правомощие оттук насетне по избора на главен прокурор, да преценят внимателно тежкия риск от дискредитиране на държавата вследствие предизвестеното назначаване на избраника на властниците. В допълнение се призова гласът на гражданското общество да не е глас в пустиня, за да не се превърне в пустиня всичко останало тук.

Европейската комисия няма да коментира личността на избрания нов главен прокурор, наблюдението над правосъдието и вътрешните работи у нас продължава. Нов доклад може да има по всяко време. Това гласи накратко изразената днес позиция на Еврокомисията, информира БНР. 

Освен за личността на новия главен прокурор коментар, поне засега, няма да има и за въпросителните, поставени около процедурата по избора му. Това съобщи говорителят на комисията Фредерик Венсан, като добави, че само преди дни неговият колега Марк Грей много ясно е изразил очакванията на Еврокомисията.

*Информацията е допълнена в 16 ч. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...