Между 3 и 4 часа продължиха дебатите по вота на недоверие, внесен от БСП и ДПС за провал на антикризисната политика на кабинета "Борисов". В Народното събрание не дойде премиерът Бойко Борисов. Гласуването ще бъде в петък. Това е вторият вот на недоверие, който БСП и ДПС искат, след този от миналата година за провала в здравеопазването. В началото на тази година с гласовете на ГЕРБ и"Атака" парламентът гласува вот на доверие на кабинета.
Вотът на недоверие ще бъде гласуван утре в 12.40 часа. Това обяви заместник-председателят на Народното събрание /НС/ Анастас Анастасов след края на дебатите в пленарна зала, предаде БТА.
Рекордно кратко продължи дискусията по искането в отсъствието на премиера и без включени камери и микрофони на държавните телевизия и радио заради деня на траур. Най-активни в залата бяха министрите, които опозицията силно разкритикува в мотивите си - Симеон Дянков, Тотю Младенов, Росен Плевнелиев, Трайчо Трайков и Томислав Дончев. За да получи нужните 121 гласа за оставане на власт, правителството ще разчита на подкрепата на независими депутати, каквато по принцип има и за това най-вероятно вотът няма да успее, информира Dariknews.bg.
Този път "Синята коалиция" и "Атака" разкритикуваха правителството, напуснаха пленарната зала и заявиха, че нито ще участват в дебатите, нито в гласуването на вота. В мотивите за искането БСП и ДПС посочват икономическия застой, влошеното усвояване на еврофондовете и спрените реформи във всички сфери. В отговор от ГЕРБ ги призоваха да оттеглят вота, защото тези критики са несъстоятелни.
Срамно и страхливо е хората да не могат да чуят аргументите на опозицията, а е цинично да го оправдавате с човешка трагедия. Това коментира лидерът на БСП Сергей Станишев. Той разкритикува правителството и допълни, че то трябва да си ходи, защото в противен случай държавата затъва. Станишев поиска кабинетът да каже къде са липсващите 3 млрд. лева във фискалния резерв и за какво да използвани. Който не е в зала, подкрепя правителството, коментира още бившият премиер по повод напускането на "Синята коалиция" и "Атака". Той добави, че ако "сините" внесат свой вот, от левицата ще им дадат подписи, "защото няма достатъчно".
По време на дебатите той скъса антикризисните програми на правителството на Бойко Борисов от парламентарната трибуна, предаде Агенция "Фокус". Бившият премиер коментира: Имаше три антикризисни плана – единият предизборен, който изобщо не заслужава да бъде коментиран. Другият - от 1 октомври 2009 г. Това решение на Министерския съвет не струва пукната пара. След края на изречението Станишев скъса правителствения план и попита и сам си отговори: Актуализиране на минималната работна заплата – колко струва това решение - нищо.
Цецка Цачева и Сергей Станишев. Снимка: Sofia Photo Agency
Депутатът от БСП Петър Димитров се обърна към министър-председателя с думите: Уважаеми господин премиер, дано по някакви тайни канали слушате този вот. Кризата, която сега върлува в България, е ваша лична заслуга и ваша лична отговорност. Господин премиер, нема вече Станишев, има Бойко Борисов.
Според съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров мотивите за вота на недоверие, внесени от БСП и ДПС, не са "нищо друго, освен червен кърпеж от принципната критика на Синята коалиция" срещу сегашното управление на България. Преди напускането на залата Димитров допълни, че "сините" няма да участват в "пошлата политическа постановка" на БСП и ДПС и го оставят за един чудесен дебат между БСП и ГЕРБ за това кой е по-виновен за кризата, която според него заедно са довели в България.
Независимият депутат Корман Исмаилов смята, че вотът на недоверие ще се използва като "PR-мелодрама". Той допълни, че спадът на доверие към управляващите от една страна, е съпътстван от липса на реален ръст в доверието във водещата опозиция и още по-голям спад на доверието в "пригласящата й конструктивна опозиция" в лицето на ДПС.
Независимият народен представител Дарин Матов се обърна към вносителите на вота на недоверие със следната поговорка в диалектна форма: "Сега ривете, а га ядохте кюфтаата, не ривахте".
Михаил Миков от левицата му отговори: В този парламент на организираната политическа корупция ги ядете вие, като получавате пари, за да служите на управляващите, пари на данъкоплатците, които са дадени за политическо представителство, а вие ги хапвате тези кюфтета, за да подпомагате управляващите.
В началото на пленарното заседание от опозицията настояха дебатите да се излъчват пряко по държавните радио и телевизия, но мнозинството отхвърли идеята. Управляващите отново не се съгласиха и да отложат разискванията с един ден. За да бъде успешен вторият вот на недоверия към кабинета "Борисов", е нужна подкрепата на 121 депутати. БСП и ДПС имат общо 75 народни представители. Кабинетът ще разчита на 117 депутати на ГЕРБ и независими народни представители.