В Министерството на земеделието и храните имат два месеца да направят оценка дали при заменкте на гори има недопустима държавна помощ. Тя ще се извърши от независими оценители и случай по случай. Недопустимата държавна помощ се отнася само за юридическите лица, а не за физическите, обясни земеделският министър Васил Грудев пред в. "24 часа". Ако тя обаче попада под ударите на програмата de minimis, ЕК няма да започне наказателна процедура срещу нас.
Между 53 и 97 млн. евро средства по земеделските програми може да не усвои страната ни до края на годината. Това прогнозира Грудев. По думите му през тази година целта е да бъдат усвоени средства за 397 млн. евро. До началото на август обаче са били декларирани плащания за 50 млн. евро. Това е доста нищожна сума, спрямо бюджета, който трябва да се изразходва, категоричен бе Грудев.
Екшън планът, който сме направили с фонд “Земеделие” и който аз съм представил пред ЕК, ще сведе до минимум възможността за загуба. Но тръгвайки от тази база, неусвояване на пари към края на годината ще има, смята министърът.
Целта е да отидем към долната граница, но когато в рамките на 1 г. във фонд “Земеделие” не са обработвани проекти, не са сключвани анекси и не са подписвани договори, няма как да очакваме до края на годината, че ще имаме изпълнени проекти, за да дойдат заявки за плащания.
Липсата на сертифициращ орган е една от големите заплахи, които стоят пред развитието на сектор „Земеделие“, коментира още Грудев. По регламент такъв орган е абсолютно задължителен през цялата финансова година. Ситуацията при нас е, че от 16 октомври 2013 г. фонд “Земеделие” като Разплащателна агенция е без действащ сертифициращ орган, а той на практика заверява годишните сметки и отчети на сумите по трите земеделски фонда - за директните плащания, Програмата за развитие на селските райони и фонд “Рибарство”, обясни министърът.
Именно от 16 октомври миналата година досега са платени около 1,7 млрд. лв. Това е сумата, която трябва да се завери от сертифициращия орган. Заварих в министерството 2 провалени процедури, а третата беше стартирала от юни. Когато се запознах с нея, беше сериозна изненада за мен защо е пусната по същия начин като предните. Затова и решението на КЗК не ме изненада, каза още Грудев. По думите му в сегашната форсмажорна ситуация не мога да си позволя да поставя под въпрос 1,7 млрд. лв. да останат за сметка на българския бюджет.
Министерството вече е предприело и най-адекватните действия за справяне с болестта син език. Започнато е и масовото третиране на фермите, но пожарът вече гореше като това се случи, заяви Грудев.