По-рано днес народните представители в Гърция гласуваха реформа, с която намаляват размера на възнагражденията си от 1 януари 2016 г., предаде местният вестник „Kathimerini”. С промяната заплатите на депутатите в страната ще спаднат от 5 700 евро на месец до 5 130 евро. Друга реформа е отделянето на заплатите на депутатите от тези на съдиите в страната. През идната година бюджетът на гръцкия парламент ще бъде намален с по-малко от 4 милиона евро до 136 милиона евро.
По данни на изследване на заплатите в частния и държавния сектор, проведено от presleigveich през 2013 г., депутатите в Гърция са получавали средно почти 86 000 евро годишно, а средната заплата извън държавния сектор в страната е възлизала на 21 606 евро. Така страната се подрежда в средата на таблицата по показателя заплати на депутатите, като местните народни представители са заработвали почти 2 пъти по-малко от френските си колеги, които с възнаграждение от 157 520 евро са получавали най-високото възнаграждение в страните от Европейския съюз.
Вчера Гърция успя да постигне споразумение с кредиторите за въвеждането на някои реформи. Тя ще въведе данък от 5 евро цента върху залозите в страната, както и данък върху винопроизводителите. С тези мерки депутатите се стремят да заменят премахнатия данък върху добавената стойност върху частните училища, чиято ставка беше 23%. Въпреки това OPAC, най-големият букмейкър в страната, предаде, че облагането на залозите ще намали бизнеса, ще увеличи дела на сивия сектор в хазарта и няма да донесе повече приходи в хазната. От компанията посочиха още, че ще съдят държавата за въвеждането на новата ставка.
С постигането на споразумението страната си осигури изплащането на следващата част от спасителния транш, която е на стойност 2 милиарда евро. Целият пакет, който страната ще получи, възлиза на 86 милиарда евро, като те ще бъдат изплащани в продължение на 3 години.