След приблизително два месеца софийското село Мрамор по всяка вероятност ще последва примера на град Бургас и с. Нови хан, община Елин Пелин, като призове жителите на референдум. Точната дата все още не е ясна. Всичко зависи от експедитивността на Столичния общински съвет, който трябва да я определи. Поводът за недоволството е местната кариера за инертни материали, която според мраморчани застрашава екологичното равновесие в региона. В селото са учредени 2 сдружения с нестопанска цел - Сдружение “Обществен съвет - Мрамор" и Сдружение “Еко Мрамор". На пресконференция днес представители на сдруженията отправиха остри критики към Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Според тях не е ясно как точно фирмата "Кариери за чакъл и пясък - България" ЕАД, дъщерна фирма на "Златна Панега цимент" АД, е спечелила правото да прави кариера. "Ние ще се борим докрай против идеята за изграждането на тази безумна кариера за инертни материали от 354 декара, която застрашава живота на всички ни", заяви Снежинка Цветанова от "Обществен съвет - Мрамор". Договорът с фирмата-инвеститор е бил подписан през април 2007 г., а в момента вече са изкопани около 30 метра от кариерата.
Представители на двете сдружения вече са провели една среща с министерството. Освен това в кметството на селото са били получени две писма. Едното е от МОСВ, с дата 15 февруари 2008 г. В него се подчертава, че предстои извършване на оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) на кариерата, а също така се изтъква, че въпросната кариера не застрашава региона. В другото писмо, изпратено от ръководството на кариерата, се казва, че всичко е законово уредено с министерството.
Проектът за кариера заплашва с пряко унищожение язовир "Мрамор", най-важното в орнитологично отношение място по прелетния път "виа аристотелис" в западната част на Софийското поле, обитавано от 175 вида птици, от които 43 редки и застрашени видове. Същата зона е предложена за включване в "Натура 2000", заявяват сдруженията.
Днес техните представители изтъкнаха и факта, че не са съгласни с проекта за изграждане на част от автомагистрала “Тракия", предвиждащ аутобанът да минава през селото и през част от язовира. Според тях това ще засегне биологичното равновесие там.
По повод строежа на магистралата в този участък, кметът на Мрамор Даниела Милчева подчерта, че в кметството е било получено писмо от председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, в което пише, че този участък не представлява интерес за Европа.
Мраморчани не са съгласни с обсъждания нов устройствен план на София в частта му, засягаща община Връбница, към която влиза и село Мрамор. По време на неговото обсъждане е станало ясно, че авторите на плана даже не знаели за съществуването на кариера край селото, а били планували в полите на “Витоша" да бъде изграден парк.
Като друг недостатък на плана представителите на селото изтъкнаха факта, че между блоковете в община Връбница са оставени терени със статут на земеделски парцели. Това дава основание да мислим, че са замесени корпоративни интереси, а впоследствие земята ще бъде изкупена на безценица, заявиха мраморчани.
На въпрос дали и те както жителите на с. Нови хан обмислят да търсят правата си в Брюксел, юристът на Сдружение “Еко Мрамор" Лили Лозанова каза, че все още не е проучвала въпроса и не е предприемала конкретни действия в тази насока.
Григор Толев от Сдружение “Обществен съвет - Мрамор" обобщи, че е налице поредната конспирация за заграбване на собствеността на гражданите, с помощта на авторите на новия Устройствен план на София.
Подобни действия са причина за нарастване на сериозното недоверие на гражданите към институциите, смятат още от “Обществен съвет - Мрамор".
Снимка: evrokvarts.bg