Еврото в петък се насочи към най-лошата седмична загуба за 19 месеца, след като Eвропейската централна банка (ЕЦБ) обяви в четвъртък, че ще запази лихвените проценти на рекордно дъно и през следващата година. Освен това, регулаторът заяви, че до края на годината ще приключи мащабната си схема за изкупуване на облигации, с което направи най-голямата си крачка към премахване на стимулите заради финансовата криза.
След обявяване на решенията на ЕЦБ, еврото поскъпна за кратко, достигайки едномесечен връх от 1.1853 долара.
Скоро обаче инвеститорите с бичи нагласи към еврото отстъпиха, тъй като ЕЦБ също така посочи, че ще поддържа лихвените проценти без промяна поне до лятото на 2019 г., което се дължи на несигурността, която вижда регулаторът в перспектива за икономиката на еврозоната.
Единната европейска валута се понижи с близо 1,9 процента в четвъртък, което е най-голямото еднодневно падане след шока от британски вот за Brexit през юни 2016 г.
Загубите за еврото се задълбочиха през нощта, до 1.1555 долара, което е най-ниското ниво от 30 май. Единната европейска валута е спаднала с 1.72 процента през отминаващата седмицата, с което се доближава до най-голямата седмична загуба от ноември 2016 година насам.
В сряда ФЕД повиши лихвените проценти в диапазона 1.75 - 2.00 процента за втори път тази година и обяви, че може да стори това още два пъти през 2018 г.
Еврото възвърна част от загубите си до 128,035 йени, след като се понижи с 1,7 процента за една нощ.
Доларът се повиши с 0.1 процента, до 110.720 йени, след покачване с 0.25 процента в четвъртък.
Зелените пари са нараснали с около 1 процент спрямо японската йена през отминаващата седмица, по време на която дори достигна триседмичен връх от 110,850 йени в сряда, след като ФЕД обяви решенията си за повишаване на лихвата.
Валутната двойка долар/йена, която е чувствителна към икономическите и политическите промени, оказващи влияние и върху апетита за иск на инвеститорите, може да бъде повлияна по-късно в петък от евентуалните промени в търговията между САЩ и Китай.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп се очаква да представи ревизия на първоначално обявения списък за облагане с мито на китайски стоки за 50 милиарда долара, като мненията на анализаторите се разминават - едни смятат, че ревизията ще свали напрежението, а други предполаган, че промените допълнително ще увеличат напрежението в търговията между двете страни.
В Мексико ще се проведат президентски избори на 1 юли във време, когато отношенията със северната му съседка са доста хладни.
Реакцията на йената беше ограничена след решението на Японската централна банка (BOJ) да не променя мащабната си програма за стимулиране, тъй като решението бе очаквано и не изненада почти никого.
BOJ намали прогнозата си за инфлацията спрямо априлската, с което аргументира замразяването на програмата за стимулиране на икономиката.
Индексът на долара спрямо шестте основни валути се повиши с около 0.2 процента, достигайки двуседмично най-високо ниво от 94.995 пункта, след като в четвъртък нарасна с повече от 1 процент.
Австралийският долар спадна с 0,25 процента, до 0,7458 американски долара, след като се понижи до едномесечно дъно от 0,7454 американски долара в четвъртък.