Лидерите на държавите-членки на ЕС подписаха Договора за реформа на церемония в манастира Жеронимуш в Лисабон, предаде EUbusiness.com. Британският премиер Гордън Браун не присъства на церемонията, като той беше представен от външния министър на Обединеното кралство Дейвид Милибанд.
Премиерът Сергей Станишев и министърът на външните работи Ивайло Калфин при подписването на Договора за реформа на ЕС. Снимка: Правителствена
информационна служба
Договорът изменя Договора за Европейския съюз и Договора за създаване на Европейските общности и въвежда институционалните промени, заложени в проекта на Договора за създаване на Конституция на Европа от 2004 година.
С този договор от 1 ноември 2014 г. се въвежда нова система за гласуване. Даден акт ще се смята за приет, ако за него са гласували най-малко 55% от членовете на Съвета, но поне 15 страни-членки, представляващи 65% от населението на ЕС. От 2014 г. се намалява броят на членовете на ЕК на 2/3 от броя на държавите-членки. Въвеждат се и постовете "Председател на Европейския съвет" и "Върховен представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност" със статут на заместник-председател на Комисията. Засилва се ролята на националните парламенти и се създават нови правни основания за действия на ЕС в областите енергетика, гражданска защита, борба с климатичните изменения, развитие на спорта и туризма.
Подписването на договора беше предшествано от дълъг процес на преговори, а сега се очаква да има нови трудности, предвид това, че договорът трябва да се
ратифицира от законодателните органи на всички страни-членки на ЕС. Освен това Ейре ще проведе референдум за ратификацията му.
Лисабонският договор трябва да влезе в сила на 1 януари 2009 г.