Цената на електроенергията в Югоизточна България трябва да се увеличи със 17,9% от 1 октомври тази година. Това става ясно от предложението на електроразпределителното дружество ЕВН, което е внесено в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
По изчисления на ЕВН при средномесечна консумация от 200 киловатчаса дневна енергия и 70 киловатчаса нощна енергия едно домакинство при сегашните цени ще има сметка за ток от 45,07 лв. Ако регулаторът приеме исканата от ЕРП-то тарифа, то сметката ще се увеличи до 53,14 лв. на месец.
От това увеличение 7,2 на сто ще отидат директно в Националната електрическа компания, а за дружествата на ЕВН ще останат 10,7 процента.
Според ръководството на компанията увеличението се налага, за да може да бъде осигурена по-добра услуга на клиентите.
От електроразпределителното дружество посочиха, че с исканото увеличение на цената се коригират грешки на последното ценово решение на държавния регулатор.
От 1 юли 2014 г. регулаторът определи цена от 30 лв. на мегаватчас на енергията, която крайните снабдители купуват от НЕК за покриване на технологичните разходи по мрежата. Цената на енергията, която дружествата купуват от НЕК, е 114,1 лв. на мегаватчас.
„Тази изкуствено занижена цена на енергията за покриване на технологичните разходи създава дисбаланс в системата“, заяви Йорг Золфелнер, председател на Управителния съвет на EВН България.
От дружеството поискаха още признатият от държавния регулатор технологичен разход да се покачи от 8 на 10%, информира БТА. По думите на Золфелнер реалните технологични разходи на компанията през миналата година са били 10,8%.
Според Гочо Чемширов, член на УС на ЕВН България, реалните разходи за балансиране на енергията за ЕВН в момента са в рамките на 2,5 процента и те трябва да бъдат включени в цената на тока, а не да са в отделен ред във фактурата извън цената.