Съгласно решение на ЕК, взето днес, годишно България може да разпределя до 42,3 млн. тона СО2, което е с 37,4% по-малко от предложеното от нас (67,6 млн. тона). За Румъния разрешеното количество СО2 е 75,9 млн. тона, което е с 20,7 % по-малко от предложеното (95,7 млн. тона).
Ръстът спрямо верифицираните емисии (2005 г.) средно за периода 2008-2012 г. е, съответно – 4,2% за България и 7,2% за Румъния.
В тази връзка комисарят по околната среда Ставрос Димас заяви: “Днешното решение финализира процеса на оценка на втория период на търговия. Ние определихме тавана за ЕС за 2008-2012 на 2,08 млрд. тона на година, след намаляване на количеството за втория период с повече от 10%. Така ние осигуряваме силен пазар, с реално намаление на емисиите, което ще ни доближи до целите от Киото”.
България категорично ще защити позицията си за разпределението на квотите емисии от въглероден диоксид в двата Национални плана за периодите 2007 и 2008-2012 година и няма да допуснем страната ни от потенциален продавач, да се превърне в купувач на емисионни единици, заяви министър Джевдет Чакъров по повод днешното решение на Европейската комисия.
Това би оказало сериозно негативно въздействие върху развитието на бизнеса и затова, след обсъждане от правителството, ще бъдат предприети всички възможни действия за постигане на справедливо за България решение, включително и чрез съдебна процедура срещу взетото решение, подчерта министър Чакъров.
Той посочи още, че решението на ЕК не е свързано с неспазването от страна на България на процедурата за изготвяне на такива планове. Страната ни е спазила задължението да разработи и предостави за одобрение в ЕК Национален план за разпределение на квоти за емисии на парникови газове в съответствие с критериите за разпределение, въведени от ЕК.
Националният план е разработен и одобрен от българското правителство, съвместно с представители на бизнеса и с подкрепа от холандското правителство.
ЕК оценява всеки план по едни и същи критерии, които са посочени в Приложение III към директивата и чл. 10 от нея. Основният критерий за определяне на разпределеното количество квоти в Националния план е според изпълнението на ангажимента на съответната страна по Протокола от Киото. България спазва този ангажимент и към момента нивото на емисиите на страната е много по-ниско / с около 52 процента/ от задължението по Протокола от Киото. България е една от страните в Европа с най-голям ресурс от свободни квоти.
На първо време България ще се запознае с мотивите за това намаление. След това ще бъдат представени подробни аргументи в защита на предложеното в двата национални плана разпределение. При неприемането им има възможност за започване на съдебна процедура, съобщиха МОСВ.
Пълния текст на решението на ЕК може да видите тук.