"Градовете днес представляват идеалното място за осъществяване на нови идеи и иновационни проекти за борба срещу глобалното затопляне. Те са и обществени места, където е възможно да се намерят мултикултурни и междусекторни решения и където може да се постигне необходимото обединение на частните с обществените интереси. Борбата срещу заплахата, която представлява кризата в климата, безусловно изисква един глобален, интегриран, дългосрочен и, преди всичко, базиран на участието на гражданите подход. Тази сложна ситуация се управлява най-добре на местно ниво. Ето защо градовете трябва да заемат водещо място в изпълнението на политиките за устойчива енергия, а техните усилия трябва да се ползват с нашата подкрепа“, заяви комисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс.
Конвентът на кметовете ще бъде инициатива, насочена към постигането на определени резултати, в центъра на която ще стоят конкретни проекти и измерими резултати. Присъединилите се градове и региони ще се ангажират официално с намаляване на техните емисии на CO2 с над 20% до 2020 г., като за тази цел ще разработят планове за действие за устойчива енергия. Гражданите ще бъдат информирани съответно за постиженията на техните градове посредством периодични доклади, които могат да бъдат обект на проверка от трета страна.
Комисията ще подкрепи градовете и регионите, участващи в Конвента, при обмена на най-добри световни практики в областта на устойчивата енергия посредством механизъм, наречен „критерии за отлични постижения“. Комисията възнамерява да договори условията за участие в Конвента и на други основни заинтересовани страни. Съдействие при изпълнението на задачите по контрол, работа в мрежа и насърчаване, свързани с това ново предизвикателство, ще оказва секретариат на Конвента, който ще бъде финансиран по програма „Интелигентна енергия Европа“.
Предложеният текст на Конвента е резултат от неофициално допитване до голям брой европейски градове. Вследствие на това почти сто града от цяла Европа, сред които 15 столици, вече заявиха своя интерес към евентуално участие в Конвента. Избрани представители от Лондон, Хелзинки, Рига, Берлин, Бон, Милано, Венеция, Нант, Любляна, Варшава и други градове ще присъстват на церемонията по учредяването, заедно с комисар Пиебалгс и председателя на Комитета на регионите Мишел Делебар.
Време е по пътя на официални консултации да се подготви окончателна версия на Конвента и да открие процедурата за официално присъединяване към Конвента. Успоредно с това ще се проведат дебати и форуми на високо равнище, за да се уточнят условията за участие на финансови организации и критериите за отлични постижения, които да бъдат включени в Конвента. Първата група от градове по Конвента ще направи официално присъединяването си най-късно по време на предстоящата Седмица на ЕС за устойчива енергия.