Една от най-големите заплахи за страната ни от кризата в Украйна е в икономически план и е свързана с нарушаване на нормалната доставка на газ за България. Това заяви след заседанието на Съвета по сигурността към МС вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев. Съветът беше свикан от министър-председателя Пламен Орешарски във връзка със ситуацията в Украйна, съобщават от правителствената пресслужба.
„Създали сме всички необходими условия да следим промените в обстановката и да предприемаме всичко необходимо, така че да гарантираме сигурността на Република България“, каза след заседанието Йовчев. Той изтъкна, че по време на Съвета са били обсъдени всички аспекти на възникналата криза в Украйна и възможните сценарии за нейното развитие.
„Съществува и риск от временно затрудняване на работата на Лукойл Нефтохим, тъй като пристанището, от което се снабдява рафинерията, е на територията на Украйна“, обясни Йовчев.
Според него съществуват и икономически рискове за юридически и физически лица, които могат да понесат загуби в резултат на финансови взаимоотношения с партньори от Украйна.
Друга опасност по думите на министъра е възможността от засилен миграционен натиск по отношение на България.
Министър Йовчев обяви, че ще се създаде Национален щаб, който ще бъде отговорен да наблюдава процесите Украйна и да планира мерки, които да минимизират вредните въздействия спрямо България.
„Това ще бъде направено с моя заповед още утре. Трябва да извършим преглед и да актуализираме всички планове, които са свързани с нормалните доставки на газ и на нефт и нефтопродукти, както и с възможностите за търсене на алтернативни решения и с готовността на отделните предприятия, които трябва да преминат на друг режим на работа. Трябва да имаме активна външна политика. В тази посока МВнР вече предприема съответните мерки“, добави Йовчев.
Министърът подчерта, че ще се прегледат и плановете, свързани със защита при възникване и промяна на обстановката в Украйна.
„Не трябва да пренебрегваме, макар и малко вероятни – рискове от нарушаване на нормално функциониране на 4 ядрени централи с 15 реактора на територията на Украйна – както предвид възможността от възникване на въоръжен конфликт, така и предвид диверсии, или в резултат на тежката икономическа криза в Украйна. Въпреки, че не съществуват преки рискове към момента, ще направим всичко възможно да прегледаме плановете и готовността за действие при такава ситуация. Ще има и допълнителни мерки, свързани със засилен контрол по границите“, каза Йовчев.