Данните за състоянието на Корпоративна търговска банка (КТБ), които обяви Българската народна банка (БНБ), нямат стойност на одитен доклад и не отговарят на международните стандарти. Около тази теза се обединиха бившият посланик в русия Илиян Василев и бившият подуправител на Централната банка Емилия Миланова.
„В тези фирми има строга регламентация за одиторските докладите. Поисканата от БНБ услуга не се вписва в критериите за одиторски доклад“, смята Василев. По неговите думи има сблъсък на много интереси в казуса с поставената под специален надзор финансова институция и накрая сметката за тях ще бъде платена от държавата и от хората.
Според него Цветан Василев е предизвикал „мощни сили“ срещу себе си, които целят фалирането на КТБ. Дипломатът смята, че тези сили ще останат в сянка и има голяма опасност да повторят същия сценарий с друга банка. „Лошото е, че не виждаме опасността за националната сигурност в това“, казва Василев. „България влиза в модус на неуправляемост или на трудна управляемост и проблемът няма да спре само с КТБ“, допълва той.
По мнението на експерта проблемът с банката ще доведе до отлив на чуждите инвеститори, както и до влошен кредитен рейтинг на България. Илиян Василев потвърди, че при поставянето си под специален надзор от КТБ са поискали от Централната банка ликвидна подкрепа в размер на 250 млн. лв. По неговите думи такава не е била осигурена, но след време по-голяма сума от тази беше отпусната на Първа инвестиционна банка.
„Одиторските компании са сключили договор за ангажимент с БНБ, т.е. това е договор за консултантски услуги“, обяснява Емилия Миланова. „Международен стандарт ги задължава да обявят, че извършените услуги от тях не представляват нито одит, нито преглед, и няма никаква сигурност за техните заключения. Този доклад не следва да бъде използван за каквито и да било цели“, посочва тя.
Според бившият подуправител на БНБ извършената процедура не е одит спрямо международните одиторски стандарти. Миланова посочи още, че се съмнява в обявената липса от 4,222 млрд. лв.