"Учи, за да сполучиш!". Оказва се, че тази стара българска поговорка ни най-малко не е приложима в съвремието. Изводът се базира на резултатите от анкета, проведена от Econ.bg в периода 20 септември - 3 ноември 2010 г.
Участвалите в допитването са на мнение, че традиционни ценности като трудолюбието и ученолюбивостта не могат да са от полза у нас, когато човек иска да забогатее. За сметка на тях обаче, важни са неспазването на правилата и познаването на "правилните хора". Резултатите, които получихме, са още едно доказателство, че "тъмните години" на българския преход, "мутренските времена", срастването на части от държавата с неясни субекти от подземния свят и действителността - такава, каквато е в момента, нарушават баланса в обществото, разцентроват ценностната ни система и размиват представите ни за добро и зло, за правилно и грешно.
"За да печели много пари в България, човек трябва най-вече да има..." - на мястото на многоточието анкетираните от Econ.bg трябваше да изберат един от няколко посочени отговора.
Резултати от анкета на Econ.bg за това, което човек трябва най-вече да има, за да печели много пари у нас, проведена в периода 20 септември - 3 ноември 2010 г. Графика: Econ.bg
Близо 43% от хората считат, че основен фактор за забогатяване са "подходящите познати". За 5 на сто това са роднини с финансови възможности. Според 19% от участвалите в допитването успехът и финансовото благоденствие се коренят в усета за заобикаляне на правилата.
Около 1/3 от анкетираните залагат на личностните качества на индивида. Според 15% най-важното за печеленето на пари е бизнес нюхът. Други 14 на сто са на мнение, че това са хъсът и пробивността.
На последните две места, в дъното на своеобразната класация на това, което се изисква, за да забогатеем в България, са висшето образование (2%) и желанието за денонощен труд (2%).
------------------------
Новата анкета на Econ.bg търси отговор на въпроса: "Какво са за Вас социалните мрежи?" Участвайте!